Зеленський підписав закон про компенсацію за зруйноване та пошкоджене житло: деталі

Володимир Зеленський підписав схвалений Верховною Радою законопроєкт №7198, у якому визначили механізм виплати компенсацій за пошкоджене та зруйноване житло. Про це йдеться в картці законопроєкту на сайті парламенту.

Документ визначає перелік отримувачів відшкодування, його види, а також впроваджує механізм, який почне діяти ще до закінчення війни. Українці, які через війну втратили домівку, зможуть обрати житло у будь-якому місці. Своєю чергою, держава перерахує кошти за купівлю майна продавцю.

Що необхідно зробити, щоб отримати компенсацію?

  • Спочатку потрібно подати заяву на відшкодування зруйнованого через війну житла через «Дію», ЦНАП, органи соцзахисту чи нотаріуса
  • Потім заяву розглядатимуть: проведуть огляд зруйнованого житла та визначать суму компенсації
  • Після цього приймуть рішення про її надання.

Процедура займатиме 30 днів.

Хто отримає компенсацію?

Громадяни України, які:

  • є власниками майна;
  • інвестували та фінансували будівництво об’єктів, щодо яких отримали право на виконання будівельних робіт і які не прийняті в експлуатацію;
  • є членами житлово-будівельних кооперативів, які викупили житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
  • є спадкоємцями вищезазначених осіб.

Також компенсацію можуть отримати об’єднання співвласників, управителі багатоквартирних будинків, які здійснюють утримання відповідних будинків, щодо відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

Проте компенсацію не будуть отримувати підсанкційні особи, засуджені за злочини проти нацбезпеки України, та їхні спадкоємці.

Яка компенсація передбачається?

За пошкоджене майно грошової компенсації не буде. Натомість пропонується відновлення через будівельні роботи та/або надання будівельних матеріалів для них.

За знищене майно надається житловий сертифікат — цей документ підтверджує гарантії держави профінансувати придбання квартири або іншого житлового приміщення (зокрема, такого, що буде споруджене в майбутньому) в обсязі визначеної суми.

Власникам знищеного будинку садибного типу, садового чи дачного будинку надається вибір — отримати житловий сертифікат на купівлю квартири/будинку або грошову компенсацію, яку будуть перераховувати на рахунок зі спеціальним режимом використання для фінансування будівництва.

Житловий сертифікат може використати лише його власник або його спадкоємець, він не може бути відчужений третім особам. Використати сертифікат можна протягом 5 років із дня його видання.

Шукати й обирати квартиру треба буде самостійно. Отримувач компенсації не має права відчужувати нове житло впродовж 5 років.

Купувати нове житло можна й за допомогою кількох житлових сертифікатів. Якщо ціна квартири є нижчою за суму сертифіката, решту грошей виплачуватимуть уже з коштів, отриманих від рф для відшкодування збитків. Якщо більшою — отримувач сам сплачує різницю.

Як зазначає Мінінфраструктури, подати заяву на компенсацію можна буде через «Дію», ЦНАП, органи соцзахисту або ж нотаріуса.

Рішення щодо надання компенсації будуть ухвалювати органи місцевого самоврядування, які створюватимуть відповідні комісії. Вони розглядатимуть заяви, проводитимуть огляд зруйнованого житла та визначатимуть суму компенсації.

Розмір компенсації вираховуватиметься відповідно до спеціальної методики, яку зараз розробляє уряд.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.