Юля Галда

20 Тра, 09:58

310

«Їх не покинули» — кардіологи Києва проводять обстеження дітей з деокупованих міст

Понад півтисячі дітей в умовах воєнного стану обстежила на виїзних консультаціях команда лікарів з Центру дитячої кардіології і кардіохірургії міста Києва. Ми поспілкувалися з кардіологинею Центру Юлією Кузьменко та дізналися, як війна впливає на дитячі серця.

«На початку березня прийшло розуміння, що нашим маленьким пацієнтам добратися до клініки буде важко: громадський транспорт не ходив, постійні сирени, обстріли міста, ризики переміщення на відстань та інше. Ми почали обстежувати дітей Києва, виїжджаючи до них ближче до місця проживання. Поїхали в міста, які прийняли до себе вимушених переселенців, перевірити їхні серця і показати що ні, їх не покинули, вони важливі для нас, для країни».

Юлія каже, що обстеження серця рекомендується робити раз на 2-3 роки, якщо немає індивідуального призначення від лікаря. Дітям потрібно проходити не лише ЕКГ, а й УЗД. Саме УЗД є тим видом дослідження, яке показує вроджені вади.

«Вроджені вади серця. Ні, не завжди помітні візуально по дитині. Ні, не обов’язково вирок.
Більшість вад можливо повністю усунути і мати здорову дитину — але за умов вчасної хірургії», — запевняє лікарка.

Саме таку вчасну хірургію надала команда Центру багатьом дітям під час повномасштабного вторгнення. Після деокупації Київщини Юлія Кузьменко разом із колегами поїхала звільненими містами та селами, щоб обстежити серця дітей, які були вимушені перебувати довгий час в нелюдських умовах. Через тривале перебування в холодних підвальних приміщеннях підвищується ризик розвитку запальних процесів. Інфекції та бактерії впливають на весь організм, і на серце зокрема.

«Обслідуючи після військових подій дітей в Бучанському районі, наша команда виявила вроджену ваду серця (відкриту артеріальну протоку) у такого чудового хлопчика. Ми спрямували його до нашого Центру і через 3 дні маємо повністю здорове дитинча, яке сьогодні з матусею поїдуть до дому.

Операція проведена без розрізу грудної клітини, спеціальний пристрій був заведений через судини на нозі і закрив зайву протоку (це і є суть моєї спеціальності, яка зветься ендоваскулярною хірургією)», — розповідає Юлія.

Лікарка повідомила, що деякі дороговартісні пристрої, які раніше доводилося купувати її пацієнтам, зараз є безкоштовними в Центрі дитячої кардіології і кардіохірургії. Завдяки гуманітарній допомозі закордонних партнерів за період війни у Центрі вдалося вилікувати біля 15 дітей безкоштовно, тоді як раніше придбання пристрою коштувало би від 1 до 3,5 тисячі доларів.

Юлія Кузьменко надає допомогу не лише дітям, а й дорослим.

«Поступила пацієнтка по швидкій 74 років з критичним аортальним стенозом в агонуючому стані. Команді реабілітологів респект, все дуже швидко і чітко, зараз КВГ і в операційну. Шансів, якщо чекати до ранку, нема, хоча зараз майже ранок. Non stop energy drink)) Ми не спимо, працюємо», — ділиться Юлія.

Прийом в Центрі дитячої кардіології і кардіохірургії безкоштовний, як і ЕКГ та УЗД серця. Огляд відбувається в порядку живої черги, і всі охочі можуть потрапити до фахівців.

«Ми завжди раді допомогти, і ніяка війна не змусить нас забути про наших маленьких українців. Для цього ми залишилися в Києві, для цього ми живемо на роботі — щоб продовжувати бути поруч з вами. Ви не на самоті в ці важкі часи. Ми всі є один в одного. Все буде Україна», — доповнює лікарка.