Іра Маймур

Як переосмислюють трагедію Бучі та Ірпеня в мистецтві сучасні українські митці

Українські митці не могли стояти осторонь трагічних подій, які почалися в Україні після широкомасштабного вторгнення рф. Як вони прожили та переосмислили жахіття, що відбувались в Київській області, розповідаємо в цьому матеріалі.

Київський ілюстратор Олександр Грехов, відомий серією плакатів «Квантовий стрибок Шевченка», створює роботи про війну чи не щодня. У квітні він переосмислив розстріл пам’ятника Шевченку в Бородянці й зобразив момент, де йому перев’язують бинтом голову. Це символізує турботу українців не тільки про поранених людей, а і про «поранені» пам’ятники.

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Unicorn & Wine (@unicornandwine)

Розстріляний бюст Шевченка проілюстрував і художник із Сум Олександр Шатохін. Він створив ілюстрацію з жовто-блакитними променями, які пробиваються крізь дірки від куль, та підписав її так: «Волю та незалежність українців неможливо знищити, зламати, побороти, вкрасти».

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Oleksandr Shatokhin (@shat.art88)

Талановита молода художниця з Києва Катерина Лисовенко переосмислила трагічні події в Бучі, створивши серію з 4 ілюстрацій аквареллю під назвою «Вони можуть повторити». Усі ілюстрації однакові й зображають згвалтовану жінку та її вбиту дитину. Різняться тільки підписи: «Україна 2022», «Україна 2014», «Грузія 2008», «Чечня 1994–1996».

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Lisovenko Ekaterina (@lisovenko_ekaterina)


Харківський художник Артем Роговий евакуювався з рідного міста з дружиною та котом і не встиг узяти із собою матеріали. Тому зараз митець працює в діджитал-форматі. Його робота «Буча», на якій можна побачити руки, відсилає до сотворення Адама та символізує повну відсутність життя. Ймовірно, що так митець переосмислив численні кадри рук мертвих людей із Бучі.

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Artem Rogowoi (@rogowoiart)


Мисткиня Настя Усенко із перших днів війни пише картини, переосмислюючи жахливі події. Одна з найбільш знакових — триптих із руками. Кожне з творінь серії носить ім’я міста, що перебувало під окупацією. Це Буча, Ірпінь та Гостомель.

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Anastasiia Usenko (@usenko_o)

Художник Данило Мовчан зі Львова до широкомасштабного вторгнення рф займався сакральною творчістю. Його знакова сучасна робота «Росіяни катують Ісуса Христа» була створена у перші дні квітня, саме тоді, коли ми дізналися про звірства росіян в Київській області. 

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Danylo Movchan (@danylo_movchan)

Реставраторка і живописець із Києва Ольга Штейн зобразила на своїй картині оголену жінку й левів, які її шматують.

 

Посмотреть эту публикацию в Instagram

 

Публикация от Olga Stein (@asteinart)

Під публікацією творіння в Instagram є підпис, що закінчується такою фразою: «Чекаю. Коли леви відступлять. Від мене. І від моєї країни».