Ексклюзив

Як на Київщині розкрадають земельні ділянки та що робити, аби не стати жертвою таких шахраїв: інтерв’ю з адвокаткою Євгенією Ростолопою

Голова Адвокатського об’єднання «ПРАВО ЗАХИСТУ» Євгенія Ростолопа випадково виявила схему розкрадання лісового земельного фонду в Ірпінському районі під приватні забудови з подальшим перепродажем. В ексклюзивному інтерв’ю Євгенія розкрила «Київщині 24/7» схему карколомного розкрадання цінних земель області, під якою імовірно приховуються посадовці й колабораціонізм. А найголовніше – дала фахові поради потенційним покупцям земель, які можуть стати жертвами таких шахраїв.

У чому полягає суть схеми розкрадання земель на Київщині, яку ви виявили?

Через низку причин не вся інформація про права власності з державних актів, виданих у 2001-2006 рр., була внесена до Державного земельного кадастру. Саме це стало причиною виникнення корупційної схеми зі знищення актів на право власності громадян і право користування державними підприємствами в архівах кадастру та подальшого виведення таких земельних ділянок у приватну власність третіх осіб. Так, за неправомірну вигоду посадові особи Держгеокадастру, зловживаючи власним службовим становищем, сприяють передачі у власність третім особам земельних ділянок, відомості щодо яких не внесені в електронну базу. Водночас державні акти на земельні ділянки старого зразка попередньо знищуються в архівах.

З літа 2021 року у Київський області відбулася низка захоплень земельних ділянок під багатоповерхову забудову. Частину земель Київщини викрадено з використанням підроблених Державних актів на право власності 2001-2006 років. Є аргументована підозра, що в цих схемах викрадення земель задіяні посадові особи Державного земельного кадастру.

Схема захоплення земель така: підробляється Державний акт на право власності на земельну ділянку на особу, яка проживає (знаходиться) на окупованих територіях (Луганська або Донецька область). Потім дана людина звертається в приватну установу для виготовлення технічної документації із землеустрою. На підставі цих документів будь-яке Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру вносить відомості про державну реєстрацію та право власності на земельну ділянку в Державний земельний кадастр. А далі все просто: державний реєстратор реєструє право власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно за особою з окупованої території, яку фактично ніколи не можна буде знайти.

Наведіть, будь ласка, приклад подібних земельних махінацій.

Прикладом такої махінації можу навести земельну ділянку за кадастровим номером 3210900000:03:005:0065 площею 0,97 га, яка знаходиться в Ірпені Київської області та межує з Кінологічним центром Головного управління Національної поліції Київської області за адресою: вул. Університетська, 1 (в районі Водоканалу). Підставою для незаконного привласнення цієї земельної ділянки, яка належить до земель лісового фонду, став підроблений Державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯА №495509 від 08.06.2005 року. Він був виданий на ім’я особи, яка зареєстрована у місті Горлівка Донецької області. Цій особі у 2005 році виповнилося лише 18 років. У грудні 2021 року ПП «Закарпатський інститут землеустрою» виготовляє технічну документацію на цю ділянку. Причому на титульному аркуші такої документації зазначено, що земельна ділянка знаходиться за адресою: Закарпатська обл. Київська обл. м. Ірпінь. За тиждень до широкомасштабного вторгнення військ рф на територію України, а саме 14.02.2022 року, Відділ N 1 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області вносить інформацію про цю земельну ділянку та право власності на неї в Державний земельний кадастр. А 16.02.2022 року державний реєстратор Сквирської міської ради реєструє право власності за особою з Донецької області, яку ніколи не зможуть знайти.

У подальшому цю земельну ділянку у власність набуває «добросовісний» 79-річний Толкушов Володимир Федорович – дідусь відомого Ірпінського забудовника Олексія Пєшого, який переховується в цей час за кордоном від мобілізації.

Так, 14 липня 2022 року під час активних бойових дій особа з Донецької області продає вищевказану земельну ділянку дідусю Толкушову. При цьому приватний нотаріус Київського міського  нотаріального округу Олена Олександрівна Гуцевич, яка посвідчує договір та реєструє перехід права власності, зовсім не переймається тим, що паспорт продавця недійсний згідно з офіційною інформацією сайту Державної міграційної служби України. Тобто цей паспорт, найімовірніше, був вилучений та зберігався десь у поліції, у відділах еміграції абощо – це треба додатково розбиратися.

Але об’єктивно: для чого це робиться? Це робиться для того, щоби новий власник отримав статус добросовісного набувача такої земельної ділянки.

Є очевидним, що людина не може отримати від держави земельну ділянку такої великої площі. За законом приватизувати землі можна, наприклад, під свій будинок або ж через звернення до органів місцевого самоврядування для виділення певної земельної ділянки під забудову. Але, звичайно, не такої великої площі. Відповідно до норм земельного законодавства, отримати у приватну власність гектар землі під забудову багатоповерхових житлових будинків неможливо.

Що буде з землею коло Кінологічного центру, яка була «приватизована» шляхом таких злочинних махінацій?

Порушено кримінальне провадження – більша частина земельних ділянок вже арештована. Судова практика по таких справах показує, що земельні ділянки повертаються на користь держави. Тому що по суті – це лісовий фонд, який неможливо взагалі приватизувати. Які б рішення не приймались Державними кадастровими реєстраторами та державними реєстраторами – вони апріорі нікчемні.

Чому ви пов’язуєте цю справу саме з держзрадою і колабораціонізмом?

Усі ці незаконні операції із записами в Реєстри почали масово проявлятися приблизно за пів року до повномасштабного вторгнення військ рф в Україну. А в одному з випадків, на який я звернула увагу – реєстрація права власності відбулася всього лише за кілька тижнів до 24 лютого.

На мою думку, усі особи, які були задіяні в реалізації таких земельних схем, зокрема теперішні власники цієї землі, є колаборантами. Вони тихенько зробили свою «темну» справу та чекали «зіркового часу» після окупації нашої країни. Вони надіялись, що всі архіви згорять і ніхто не буде встановлювати: чи приймалися відповідні рішення щодо передачі лісу в приватну власність у далеких 2001-2005 роках, державні реєстри працювати не будуть і ніхто не зможе вже перевірити.

Як потенційні покупці землі можуть убезпечити себе від потрапляння в схеми таких шахраїв?

Усі, хто хочуть купити землю – повинні обов’язково звернутися до адвоката. Далі спеціаліст вивчає історію виникнення земельної ділянки в Державному земельному кадастрі та державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Рекомендую направити адвокатські запити в органи місцевого самоврядування та вияснити, чи приймалось рішення про передачу у приватну власність такої земельної ділянки. Далі – зробити запит у ДЗК щодо наявності такого державного акту та його реєстрації в Книзі записів реєстрації державних актів.

Авторка: Аня Алляйн.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.