Ексклюзив

Врятувати країну від тиші: як працює проєкт «Кабінет на колесах. Ми поруч»

У травні громадська організація «Відчуй» розпочала третій сезон проєкту «Кабінет на колесах. Ми поруч», у межах якого фахівці безоплатно перевіряють слух усім охочим у спеціально оснащеній аудіометричним обладнанням автівці. Журналістка «Київщини 24/7» поспілкувалася з проєктною менеджеркою ГО «Відчуй» Сандрою Кущенко про новий сезон та обговорила теперішню роботу проєкту на Київщині.

Чим займається громадська організація «Відчуй»?

«Відчуй» заснували Людмила та Андрій Пишні. З 2011 року організація системно займається допомогою й соціальною адаптацією людей із порушенням слуху. Крім того, при ній вже 7 років працює дитячий центр «Відчуй», у якому абсолютно безкоштовно спеціальні педагоги (сурдопедагоги, логопеди, психологи) надають педагогічні і психологічні послуги дітям із порушенням слуху. Це єдиний консультаційний безкоштовний центр подібного новітнього зразку. Щотижня наші спеціалісти допомагають близько 120 родинам із дітьми з порушенням слуху.

Як повідомляє Всесвітня організація охорони здоров’я, на глухоту й різні порушення слуху хворіють біля 300 мільйонів осіб у світі. До 2050 року це число може зрости до 900 мільйонів. Водночас лікарі запевняють, що в 60 % випадків втраті слуху можна запобігти, якщо вчасно поставити діагноз.

Наш світ стає занадто гучним. Втрата слуху — поширена проблема і в Україні. Більшість населення проживає в маленьких містах і селах, де перевірити слух собі чи своїй дитині просто немає можливості. На наші вуха постійно впливають шуми, гучні звуки, фонові розмови. Тому випадки приглухуватості серед молоді стають усе більш частими. Велика кількість людей зазначають, що відчувають деякий шум у вухах після відвідин гучних заходів. Саме тому ми і створили проєкт «Кабінет на колесах».

За цей час ви запровадили два сезони масштабного проєкту, і в травні стартував новий третій сезон — «Кабінет на колесах. Ми поруч». Чому вирішили продовжити проєкт?

У першому сезоні спеціально обладнаний «Кабінет на колесах» із досвідченим фахівцем та аудіометричним обладнанням за 3 місяці відвідав 31 місто України, аби безкоштовно перевірити слух українцям віком від 7 до 55 років. Ми оглянули 1400 осіб і виявили, що порушення слуху мають 40 %. Проблема зі слухом усе більше омолоджується, адже значна частина виявлених хворих була у віці до 30 років. Через це ми вирішили запровадити другий сезон проєкту «Кабінет на колесах. Молодь». Тоді проєкт об’їздив 11 університетів Києва, перевіривши слух у 550 студентів, з яких 70 мали порушення слуху. Щоправда, через карантин ми призупинили діяльність із метою подальшого продовження. І вже на початку травня 2022 року розпочали новий третій сезон проєкту «Кабінет на колесах. Ми поруч».

Чим ви займалися саме на Київщині?

На початку проєкту планували відвідати біля 20 населених пунктів за 3 дні, але, отримавши результати, вирішили продовжити проєкт, аби допомогти якомога більшій кількості людей із віддалених сіл. Об’їхавши 40 сіл Київської області за 9 виїздів та перевіривши слух у понад 500 людей віком від 9 до 88 років, ми побачили наступне: 90 % людей потребують медичної допомоги, а 25 % — слухопротезування слуховими апаратами.

Як саме змінилася ваша робота, починаючи з 24 лютого?

Під час війни ГО «Відчуй» не припинила свою роботу й адаптувалася під сучасні реалії, продовжуючи проводити заняття та надавати консультації батькам дітей із порушенням слуху в дитячому центрі, перекладати жестовою мовою, титрувати та публікувати у своїх соціальних мережах відео з виступами перших осіб країни (охоплена цільова аудиторія — 750 тисяч осіб).

Чимало людей, які перебували на тимчасово окупованих територіях, почали втрачати слух. Рятуючи себе та своїх рідних під постійним шумовим навантаженням від артобстрілів, вони тривалий час перебували в холодних підвалах та бомбосховищах, де не було можливості дотримуватись умов гігієни. Саме ці чинники вплинули на рівень слуху людей. Тому на початку травня ми запустили новий сезон масштабного проєкту — «Кабінет на колесах. Ми поруч», спрямований на боротьбу з порушенням слуху українців. Наша команда відвідує регіони, які були в окупації рашистів, де проводить аудіограму, надає консультацію лікаря ЛОРа та безкоштовно видає ліки людям, які цього потребують.

Які історії людей доторкнулися вашого серця найглибше? Можете, будь ласка, пригадати декілька?

Кожна історія, яку нам розповідають люди з тих місцевостях, торкається серця членів нашої команди. У цих історіях є біль, сум, радість та гордість за своїх людей.

«Кабінет на колесах. Ми поруч» за 3 місяці відвідав 31 місто України. З якими труднощами вдалося зіткнутись?

На жаль, не всі українці розуміють, навіщо перевіряти слух раз на рік, тому більшість звертається занадто пізно. Для нас найскладнішим було пояснити людям похилого віку, чому ми не перевіряємо слух людям старшим за 55 років. Не кожен розуміє, що є віковий проміжок часу, коли слух починає погіршуватися через вік.

У чому відмінність сезонів проєкту «Кабінет на колесах. Ми поруч»?

Відмінність є у всіх трьох сезонах, але цей сезон проєкту — найважчий, через причину, з якої ми його розпочали. Ми не їдемо рятувати, адже, як з‘ясувалось, кількість людей, які мають таку потребу, дуже велика. Їхати в ті села, де побували рашисти, розуміючи, що там чекають нас люди, та бачити зруйновані будівлі й місця, де вбивали людей, дуже складно. Але ми розуміємо, що це край важливо, аби врятувати Україну від тиші.

Чи продовжуватимете ви цей проєкт і надалі?

Ми намагатимемось його продовжувати доти, допоки є така потреба в Україні.

Авторка: Уляна Сторощук. 

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.