Ексклюзив

Допомагав в організації тероборони Ірпеня, а тепер – у пошуку коштів на його відбудову: інтерв’ю з Дмитром Негрешею

Ірпінчанин, будинок якого знищили окупанти; діяч, який організовував тероборону міста під час навали рф; амбітний юрист, який планує упорядковувати адміністративно-правове забезпечення органів державної влади. Депутат Бучанської райради і керуючий справами Виконавчого комітету Ірпінської міськради Дмитро Негреша – один із яскравих представників місцевого самоврядування Київщини.

Сьогодні його діяльність зосереджена на встановленні міжнародних зв’язків для відбудови Ірпеня. В ексклюзивному інтерв’ю «Київщині 24/7» Дмитро розповів про початок кар’єри в Криму, як уже 7 років працює на розвиток Ірпеня, якими коштами наразі відновлюється місто та чим його вразив Держсекретар США Ентоні Блінкен.

Де вас застав початок повномасштабної війни? Чим ви займалися під час окупації Київщини? Що було найважчим в ті часи?

24 лютого я прокинувся від дзвінка Ірпінського міського голови Олександра Маркушина і відразу виїхав до Ірпінської міської ради. Ми швидко зібрали депутатів, організували та провели сесію міськради, виділили кошти на потреби територіальної оборони. Далі я зосередився на реєстрі бажаючих долучитися до оборони міста. Разом з колегами координував питання матеріально-технічного забезпечення оборони.

Найважчим тоді було до кінця усвідомити, що під час захисту та оборони саме Ірпінь стане плацдармом: будуть руйнування, загинуть люди, мешканці покинуть свої домівки, родини розділяться навпіл на довгі місяці, а то й роки.

Ви сам ірпінчанин: чи зазнав ваш будинок якихось руйнувань під час широкомасштабного вторгнення?

Так, житло, де жила моя родина – знищено. Так само, як і житло багатьох ірпінчан. Для мене Ірпінь – не просто місто, де я живу та працюю. Я тут отримав вищу освіту у Державному податковому університеті, де потім довго працював. І в один момент ти розумієш: житло знищили окупанти, університет під обстрілами, гинуть ті, кого ти бачив іще сьогодні вранці.

На чому наразі головним чином зосереджено вашу діяльність як керуючого справами виконавчого комітету Ірпінської міськради?

Окрім завдань в межах затвердженого функціоналу, я координую встановлення міжнародних зв’язків між Ірпенем та іншими країнами, містами, компаніями, організаціями. Ми об’єдналися у велику команду, до якої увійшли міський голова, наші депутати, Інвестиційна рада Ірпеня, Фонд відновлення Ірпеня, волонтери, заступники міського голови, працівники виконкому й комунальних підприємств.

Ірпінь захистив столицю України. Тепер йому потрібна допомога всього світу. Ми щодня відсилаємо сотні листів у більшість країн світу з проханням про допомогу. Монтуємо десятки відеопродуктів та презентацій руйнувань, працює команда перекладів багатьма мовами світу. Сьогодні нашим першочерговим завданням є пошук міжнародних партнерів, які допоможуть Ірпеню законсервувати на зимовий період зруйновані дахи будинків, отримати необхідні матеріали, встановити вікна та двері.

Якою була тема вашої кандидатської роботи з юридичних наук? Чому ви вирішили зайнятися наукою? Наскільки це допомагає вам у нинішній діяльності?

У 2016 році я здобув науковий ступінь кандидата юридичних наук на тему «Адміністративно-правове забезпечення Апарату Верховної ради України». Розуміння з наукової точки зору побудови роботи апарату українського парламенту дало мені можливість організувати ефективну роботу апарату виконавчого комітету Ірпінської міської ради. Наразі, коли Ірпеню нелегко, я працюю саме у своєму місті. Звісно, у близькому майбутньому хочу спробувати себе в напрямку організації адміністративно-правового забезпечення парламенту, Кабміну чи одного з міністерств. Адже майже кожен науковець хоче реалізувати себе в практичній площині теми своєї наукової роботи.

На початку своєї кар’єри у 2010-у році ви працювали в Оперативному управлінні Головного управління податкової міліції Державної податкової адміністрації у м. Севастополі. Як вам жилося в Криму? Наскільки були поширені там серед населення сепаратистські настрої 12 років тому?

Почну з того, що Крим та місто Севастополь – це Україна: так було, є і буде. росія з перших років української Незалежності готувала підґрунтя для анексії Криму: починаючи від підтримки на території АРК Крим кримінальних угруповувань і завершуючи інформаційними маніпуляціями.

Десятиліттями жителям Криму нав’язувались проросійські ідеологеми. При цьому, в Україні при владі майже весь час були лояльні до росії чиновники, які координували гуманітарну політику в державі і цілеспрямовано провалили її реалізацію в Криму: починаючи від часів Кравчука-Кучми і завершуючи диктаторським періодом Януковича.

Фактично тільки останніми роками щодо Криму розпочато вироблення повноцінної гуманітарної стратегії. Сьогодні представником Президента України у Криму є Таміла Ташева, яка довгий час очолювала ініціативу «Крим SOS». Думаю, що вона зуміє підготувати дієву гуманітарну стратегію для деокупаційного періоду Криму, і разом з військовими – дорожню карту для населення нашого півострова на період процесу відновлення української влади в Криму.

Ви займаєтесь ірпінським самоврядуванням вже близько 7 років. Що є вашим найголовнішим досягненням у цій роботі? Чим ви особливо пишаєтесь?

Найголовніше – це те, що Ірпінь став, є і буде прикладом ефективного та швидкого розвитку для всіх міст України. Вірю, що наше місто стане ще й яскравим прикладом у процесі відновлення деокупованої території.

Розвиток міста став можливим завдяки формуванню дієвої команди, яку започаткував у 2014 році міський голова Ірпеня Володимир Карплюк. Наразі він очолює Інвестиційну раду Ірпеня та разом з нинішнім мером Ірпеня Олександром Маркушиним і народним депутатом України Сергієм Тарутою «Фонд відновлення Ірпеня». Ірпінь – той випадок, коли ексмер та нинішній мер є однією командою, яка щодня працює в інтересах громади.

Перед початком російської агресії Ірпінь став містом, у якому наша команда зуміла збільшити бюджет розвитку у 55 разів. Коштом міського бюджету було відкрито 7 освітніх закладів, 7 амбулаторій сімейної медицини, відремонтовано понад 70 доріг, облаштовано 18 зелених зон, придбано 70 одиниць комунальної техніки, запущено 15 нових свердловин питної води, реконструйовано десятки прибудинкових територій.

Сьогодні місто активно відновлюється. Для цього із міського бюджету було виділено 112,5 млн грн. Допомогає Ірпеню й область. Зокрема, на закупівлю будматеріалів для відновлення пошкоджених споруд вже виділено 25 млн грн і заплановано виділення ще 30 млн грн. Місто наразі очікує й першу допомогу від держави, це значно прискорить відновлення.

В Ірпені вже замінено 11343 вікон, планується заміна ще 14300 віконних конструкцій. Паралельно відбувається відновлення покрівель та стін будинків, ремонтуються ліфти, оновлюються  дороги, тротуари, з’являються нові світлофори.

Держсекретар США Ентоні Блінкен, Президент Франції Емманюель Макрон, Канцлер Німеччини Олаф Шольц, колишній генсекретар НАТО Андерс Фог Расмуссен, Президент Республіки Молдова Майя Санду… Ви спілкуєтеся зі світовими лідерами під час їх візитів в Ірпінь щодо відбудови міста. Хто з них вам найбільше запав у душу як людина, чимось вразив? Яких успіхів для міста вдалося фактично добитися від перемовин з ними?

Позиція керівництва Ірпеня тут однозначна – увесь світ має побачити наслідки російської агресії. До речі, я вважаю, щоб називати агресію не рашистською, а саме російською – бо відповідальність за міжнародний терор рф має нести весь російський народ.

Найбільше мене вразила зустріч з Ентоні Блінкеном. За протоколом вона повинна була тривати 10 хвилин, а спілкувались ми близько півтори години. Він перейнявся жахом від дій росії, побачивши зруйнований, але нескорений Ірпінь.

Лідери провідних країн світу відвідали Ірпінь. Але тепер побачене ними має отримати якісну форму у вигляді прямої міжнародної підтримки відновлення Ірпеня. Сьогодні ми акумулювали і в міськраді, і через «Фонд відновлення Ірпеня» великий масив заявок жителів громади та їхні потреби у відновленні домівок, консервації дахів, потреб у будівельних матеріалах. Наразі ми віримо, що до біди нашого міста прислухаються і міжнародні партнери України, і керівництво центральних органів влади.

Фото: пресслужба Дмитра Негреші.

Авторка: Аня Алляйн.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.