Ексклюзив

«Військову форму одягли багато депутатів і керівників громад Київщини»: інтерв’ю з головою Київської облради Наталією Гунько

Повномасштабне вторгнення внесло свої корективи в життя кожного українця, не обійшло це і керівників обласних рад та адміністрацій. Ми поспілкувалися з головою Київської обласної ради Наталією Гунько, яка розповіла про роботу ради під час війни, як проходить відбудова регіону та які країни в цьому допомагають.

Розкажіть, як Ви зустріли повномасштабне вторгнення? Чи готувалися до нього?

Минув понад рік з моменту повномасштабного вторгнення, проте перші хвилини війни забути неможливо. Мою родину, як і тисячі сімей, розбудили вибухи біля п’ятої ранку. Я, як і багато українців, була впевнена, що повномасштабного вторгнення не буде. Але на жаль, це сталося…

З перших днів ми мали скоординувати подальші дії, визначитися з умовами роботи виконавчого апарату, комунальних закладів та установ, які підпорядковані  обласній раді. Потрібно було приймати швидкі зважені рішення.

Як працювала Київська обласна рада перших пів року війни?

Перш за все – злагоджено. Проте перші пів року війни – це два різних періоди. Перший – окупація, під яку потрапили 270 населених пунктів області. Ця ситуація потребувала вирішення низки питань – евакуація людей, забезпечення продуктами харчування, водою, засобами першої необхідності. Я дякую всім, хто тоді працював 24/7 — депутатам, волонтерам, керівникам громад, небайдужим людям.

І другий період – це деокупація. Тоді, в березні 2022 року, весь світ облетіли кадри понівечених, знищених міст та сіл області. Кадри вбивств мирних людей. Ми почули безліч сповідей про знущання та катування жителів Київщини.

Ситуація була складною. Нам потрібно було швидко приймати рішення щодо надання людям тимчасового житла, медичних послуг, включаючи психологічну допомогу.   

Тобто, наші зусилля були спрямовані на забезпечення безпеки та захисту жителів області, на посилення обороноздатності та допомоги силам оборони.

Як розвивається відбудова Київщини? Що саме вже вдалося відновити?

На Київщині внаслідок бойових дій, бомбардувань, ракетних ударів країни-терориста руйнувань зазнали понад 27 тисяч об’єктів інфраструктури. Понад 24 тисячі – це багатоповерхові житлові будинки та приватні садиби.

Відновлення пошкоджених об’єктів інфраструктури почалося відразу після звільнення територій від окупантів.  Так, на сьогодні повністю та частково відновлено 11 784 об’єкти. Серед них: 10 365 приватних домогосподарств та багатоквартирних будинків;  187 закладів загальної середньої та дошкільної освіти;  100 закладів охорони здоров’я; 66 ЦНАПів та адміністративних будівель.

За минулий рік в області відновили 5 551 об’єкт інфраструктури, а частково — 3 460.

Попереду ще дуже багато роботи. Ми маємо докласти максимум зусиль, аби забезпечити мешканців області житлом.

Який відсоток бюджету Київоблради йде на відбудову зруйнованої інфраструктури?

Київщина — перша серед областей України прийняла дві обласні програми по відбудові приватних будинків та купівлі квартир для наших громадян, які залишились без даху над головою. І продовжує працювати в цьому напрямку і надалі.

На сесії Київської обласної ради, яка відбулася в березні нинішнього року, депутати затвердили Програму відбудови багатоквартирних житлових будинків у Київській області на 2023–2025 роки.

Загальний бюджет програми складає  5,161 млрд гривень. 94% фінансування відбуватиметься коштом недержавних фондів. На 2023 рік закладено близько 297 млн гривень: з обласного бюджету –  понад 110 мільйонів гривень і понад 185 мільйонів гривень – це кошти небюджетних джерел.

Також депутати прийняли рішення підтримати ОСББ у постраждалих районах. Так, на 2023 рік за цією Програмою передбачено фінансування на майже 340 млн гривень. Планується профінансувати капітальний ремонт житлових будинків в Ірпені, Бородянці, Макарові та Бучі. Зокрема, у Макарові передбачена відбудова чотирьох багатоповерхових будинків.

Внесли зміни депутати й до Програми будівництва, реконструкції та ремонту об’єктів інфраструктури Київської області на 2021–2023 роки. Зокрема, перелік доповнився шістьма закладами освіти, які через бойові дії російських окупантів зазнали руйнувань та потребують відбудови. Загальний обсяг фінансування у нинішньому році збільшено майже на 312 млн гривень.

Серед запланованих заходів – капітальний ремонт Макарівського дитсадка «Пролісок», садочка в Бородянці, дошкільного закладу освіти у Загальцях, відновлення навчального закладу у селі Мар’янівка Вишгородського району, ремонт Бузівської школи, будівництво дитсадка у селі Бобриця.

Чи змінилася специфіка Вашої роботи під час війни? Як саме?

Російська агресія змінила життя всієї країни й кожного з нас. Звісно, що війна внесла корективи й у роботу Київської обласної ради. Проте ми ні на день не припиняли працювати. Так у 2022 році було проведено 103 засідання постійних комісій, на яких розглянуто 832 питання. Відбулося сім сесій Київської обласної ради, на яких було прийнято 271 рішення. Також минулого року здійснювалася реалізація 35 Київських обласних комплексних та цільових програм.

Серед пріоритетів в роботі на час війни стали: забезпечення оборони та громадської безпеки, відбудова пошкоджених об’єктів критичної інфраструктури, надання якісних освітніх, медичних послуг, а також послуг соціального захисту мешканцям Київщини.

У період дії правового режиму воєнного стану повноваження органів місцевого самоврядування і зокрема, обласних рад у питаннях управління фінансовими ресурсами області, дещо обмежені. Відповідно до перехідних положень Бюджетного кодексу України, обласні військові адміністрації наділені більшими повноваженнями щодо управління бюджетом областей.

Чи берете участь у благодійності? Можливо Київська обласна рада має якісь благодійні проєкти?

У цей нелегкий для країни час кожен українець став благодійником. Хтось збирає кошти на авто чи тепловізори, хтось плете сітки чи виготовляє окопні свічки. Участь кожного – надважлива та наближає нашу Перемогу. Я – не є винятком. З 24 лютого 2022 року разом з родиною активно брала участь в евакуації населення з окупованих територій, забезпеченні найнеобхіднішим тих, хто залишався в окупації. Співпрацювала з волонтерами, за власні кошти надавала допомогу продуктами харчування, медикаментами, одягом постраждалим громадам не лише Київщини, а й Чернігівської області, забезпечувала  автотранспортом і військовим спорядженням  формування Збройних сил України та територіальної оборони.

Гуманітарна допомога стала невід’ємною частиною роботи й депутатського корпусу Київської обласної ради. Приведу лише декілька прикладів. Це колосальна робота з реалізації проєкту по закупівлі реанімаційних автомобілів класу «С» для КНП КОР «Київська обласна дитяча лікарня» та КНП КОР «Київська обласна дитяча лікарня № 2». Передача гуманітарної допомоги з речами першої потреби від Представництва в Україні некомерційної американської організації Global Empowerment Mission (GEM) для Зазимської ОТГ Броварського району.

З якими країнами Київщина почала співпрацювати щодо відбудови останнім часом?

Щиро дякую всім країнам, які допомагають у відбудові Київщини. Співпраця з країнами та міжнародними компаніями стала важливою складовою повернення області до нормального життя.

Завдяки домовленостям Київської обласної ради та Турецького агентства зі співробітництва та координації‌ в Украї‌ні, відбудовано навчально-практичний центр швейного виробництва КНЗ КОР «Васильківський професійний ліцей». Крім того, у закладі замінені пошкоджені вікна. Нагадаю, що ліцей зазнав ракетного обстрілу у лютому 2022 року.  

Чеська компанія «Kaprona» допоможе відновити інфраструктуру Гостомельської громади. Представники компанії  вже відвідали населені пункти Гостомельської громади, що зазнали руйнувань внаслідок військової агресії росії.

Литва допомагає з відбудовою дитсадка «Радість», що в Ірпені. Хід робіт нещодавно перевірили посол Литви в Україні Вальдемарас Сарапінас та мер Вільнюса Реміґіюс Шимашюс.

Окрім того, до відбудови Ірпеня долучилася відома благодійна організація «ADRA Ukraine», яка допоможе з відновленням житла  ірпінців, яке пошкодили російські окупанти.

Днями я мала зустріч з Кім Йонг Шіком – директором компанії «Ековіст Лоджистікс Україна» —, з яким ми співпрацюємо ще з 2022 року. Завдяки його допомозі, ми змогли забезпечити людей, які змушені були покинути свої домівки, втратили дім і майно, ортопедичними матрацами «ZINUS». Під час недавньої зустрічі, від імені республіки Корея, Кім Йонг Шік запевнив, що їхня країна підтримуватиме Київщину і в майбутньому. Не виключено, що це буде участь у відновленні інфраструктури.

Скільки депутатів зараз служать у лавах ЗСУ або Теробороні?

Військову форму одягли багато депутатів і керівників громад Київщини. Задля їхньої ж безпеки не буду називати конкретні прізвища.

Я безмежно горда за своїх колег!

Як працює бізнес на Київщині: чи багато нових підприємців з’явилось?

На початку війни, під час окупації, бізнес зазнав великих збитків. Багато хто втратив обладнання, складські приміщення, виробничі лінії та комунікаційні мережі, російські окупанти замінували території підприємств та розікрали майно. Війна поставила багатьох на межу існування.

Є й такі, які втратили все.

Якщо говорити у цифрах: понад 300 підприємств Київщини – пошкоджені, з них 90 – повністю зруйновані.

Ключовим завданням після деокупації стало відновлення економіки та бізнесу області.

Усі ми розуміємо, що робота бізнесу під час війни є особливо важливим джерелом наповнення бюджетів усіх рівнів та створення робочих місць.

Саме тому ми на черговій сесії Київської обласної ради підтримали внесення змін до  Комплексної програми «Конкурентоспроможна Київщина» на 2022-2024 роки, яка передбачає підтримку, мікро-, малих та середніх підприємств.  

Крім того, Київщина посіла 2 місце серед регіонів із найбільшою кількістю ухвалених рішень за програмою «єРобота». 227 бізнесменів області отримали «зелене світло» щодо фінансування власних бізнес-проєктів. Тільки в цьому році переможцями за програмою «Власна справа» урядового проєкту «єРобота» стали 86 мешканців області. Їх бізнес-плани передбачають створення 186 нових робочих місць.

Завдяки отриманим коштам переможці створять центр дитячого розвитку в селі Софіївська Борщагівка, реверсивна канатна дорога запрацює для всіх поціновувачів активного відпочинку у вейк-парку «Качка» в Ірпені, у селі Дружня Бучанського району відновить роботу цех із виробництва садових меблів, кав’ярні.

Завдяки зусиллям області та підтримки з боку держави, у період з січня до березня малий та середній бізнес Київщини сплатив до місцевих бюджетів 970,3 млн грн єдиного податку. Завдяки цьому показник збільшився на 15%, або 127 млн грн, порівняно з аналогічним періодом минулого року.

Яка приблизна кількість людей вже повернулася на Київщину?

За час активних бойових дій із Київської області виїхали близько мільйона осіб.  Всього, до повномасштабного вторгнення, в області мешкало 2,3 млн людей. За інформацією, якою я володію, в область повернулися понад 200 тисяч людей.

Звісно, повернення жителів Київщини залежить від вирішення низки проблем. Ми маємо масштабувати проєкти з відбудови житла, забезпечити надання якісних медичних послуг, зробити безпечним перебування дітей у садочках та школах, сприяти збільшенню робочих місць тощо. Сподіваюсь, що ми повернемо всіх своїх жителів із чужини. Зрештою, це один з важливих напрямків нашої роботи.

Європейські партнери готові вкладати гроші в область не лише для відбудови, а й як у бізнес-проєкт у майбутньому?

Попри війну та спричинені нею наслідки – пошкодження інфраструктури, підприємств та чинна загроза подальших обстрілів, Київщина – в пʼятірці найбільш бізнес привабливих регіонів країни.

Розуміючи це, одним з пріоритетів роботи в області залишається стимулювання інвестиційної діяльності. З метою формування позитивного інвестиційного середовища, створення умов для інвестування в проєкти, спрямовані на розвиток області, реалізується вже згадана вище Комплексна програма «Конкурентоспроможна Київщина» на 2022-2024 роки.

У рамках виконання її заходів за рахунок коштів обласного бюджету забезпечено інституційну підтримку діяльності Агенції регіонального розвитку Київської області.

З метою розвитку міжнародного співробітництва агенцією проведено низку зустрічей з швейцарським проєктом UCORD (Ukraine’s Cohesion and Regional Development) з бюджетом CHF 18 млн (близько EUR 17,2 млн).

Проєкт UCORD синхронізований з Державною стратегією регіонального розвитку на 2021-2027 роки та розрахований на 12 років. Ключовими напрямками роботи стане інституційна підтримка Агенцій регіонального розвитку Київської області, покращення комунальної інфраструктури, критично важливої для довкілля (водопостачання, каналізація та управління відходами), культурні ініціативи для покращення згуртованості громад.

Також, триває реалізація таких інвестиційних проєктів, розпочатих у 2022 році:

— будівництво заводу з виробництва листового скла флоат методом у м. Березань Броварського району на території індустріального парку «Місто Скла», який стане потужним виробником листового скла в Україні. Орієнтовна вартість проєкту становить 3 900 млрд гривень. Термін реалізації проєкту 2022-2024 роки. Очікуваний результат реалізації проєкту – створення 500 нових робочих місць;

— будівництво заводу з виробництва порошкових фарб міжнародною промисловою групою EBUGGO AG (Швейцарія) на території індустріального парку «Київщина» у с. Нові Петрівці Вишгородського району. Будівництво ряду об’єктів інженерного забезпечення, які будуть використовуватися як для розвитку індустріального парку, так і для Петрівської територіальної громади в цілому, передбачає залучення коштів у сумі 806,0 млн гривень;

— будівництво офісного комплексу компанії Kaercher в с. Гатне. Крім офісних приміщень у ньому будуть діяти найбільший в Україні Kaercher Центр, інноваційний навчальний центр Kaercher Академія та сервісний центр для обслуговування техніки відомого виробника. Сума орієнтовних інвестицій – 171,3 млн грн, передбачається створення 400 робочих місць.

Скільки бізнесів провели релокацію з інших областей?

Попри наслідки окупації та активних бойових дій, Київщина стала одним із тих регіонів, де змогли розміститися релоковані підприємства з «гарячих точок» України.

З початку повномасштабної війни до пристоличного регіону в межах урядової програми було релоковано 68 підприємств. За останні пів року ця кількість зросла в 4 рази. Частина з релокованих виробництв вже працює і розвивається.

Переміщення підприємств із небезпечних регіонів сприяє розвитку економіки, захисту діючих підприємств від руйнації, збереженню наявних робочих місць та забезпеченню населення можливістю працювати.

 

 

Які соціальні сфери відійшли на другий план у фінансуванні через великі витрати на відбудову?

Соціальна сфера аж ніяк не може відійти на другий план. Ми намагаємося підтримувати всі наші цільові програми, які забезпечують захист та розвиток громад.

У зоні нашої уваги реалізація заходів цільової Програми «Турбота» на 2021-2025 роки, на неї передбачено понад 145 млн грн. Програма направлена, зокрема, на допомогу людям з інвалідністю, тим, хто опинився в складних життєвих обставинах, постраждав внаслідок військової агресії росії тощо.

В умовах російської агресії надважливою є і Програма розвитку та функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя у Київській області на 2023-2025 роки, яку ініціювала депутат Київоблради, голова профільної комісії КОР з питань освіти, науки, культури, духовності та релігії Олена Шуст.

Реалізація документа забезпечить, зокрема, поширення функцій та сфер вживання державної мови, промоцію української культури в усіх її проявах, популяризацію української мови, зміцнення українськомовного і патріотичного середовища в Київській області через найширший спектр культурно-просвітницьких, освітніх, науково-практичних та інформаційних заходів. На фінансування Програми передбачено – 7,93 млн грн, з них на 2023 рік — 1,83 млн грн.

Активно працює Програма розвитку автомобільних доріг у Київській області на 2020-2024 роки, на реалізацію якої заплановано 1 млрд 742 млн грн, з них обласних коштів – 140 млн грн, все інше – державний бюджет.   

Велике значення для здійснення повноцінного освітнього процесу має «Програма розвитку системи освіти в Київській області на 2022-2026 роки», якою передбачено забезпечення шкіл і садочків регіону комп’ютерним і мультимедійним обладнанням, насамперед у районах, що постраждали від російської агресії. У цьому році на реалізацію програми з обласного бюджету виділено 86,5 млн грн.

Якщо підсумувати, то увага до соціальної  сфери максимальна. Адже від того, наскільки захищеними будуть відчувати себе жителі області, залежить розвиток громад, залучення інвестицій, бізнес-клімат регіону і, зрештою, бажання повернутися додому тих, хто поїхав з Київщини на час війни.

Додамо, що 24 квітня Київська обласна організація політичної партії «Слуга народу» ухвалила рішення звільнити Наталію Гунько з посади голови Київської обласної ради. Про це повідомили на сторінці партії «Слуга народу – Київська область» у Facebook.

«Ми дякуємо Гунько Наталії Іванівні за те, що вона очолювала Київську обласну раду в найскладніший час. Упевнені, що оновлене керівництво обласної ради, яке демократичним шляхом оберуть депутати, продовжить вирішення нагальних питань: допомогу військовим формуванням, відновлення деокупованих територій, відбудову інфраструктурних об’єктів і роботу з внутрішньо переміщеними особами», — йдеться у повідомленні.

Також 1 травня профільна комісія Київської обласної ради підтримала проєкт про звільнення Наталії Гунько з посади голови КОР для майбутнього розгляду на найближчій сесії облради. Про це повідомила пресслужба ради.

Крім того, комісія розглянула питання про заслуховування звіту очільниці Київської обласної ради за 2022 рік.

«На минулій профільній комісії вже було розглянуто й підтримано з винесенням на розгляд депутатського корпусу звіту голови за минулий рік. Дане питання було включено до порядку денного чергової 16 сесії, яка відбулася 21 березня. Однак, на президії КОР його було знято у зв’язку з відсутністю голови облради, як доповідача», — йдеться у повідомленні.

Своєю чергою Наталія Гунько цю ситуацію не коментує. Остаточне рішення буде ухвалено на сесії, яка відбудеться 8 травня.

Авторка: Карина Бовсуновська

Фото надано пресслужбою Київської обласної ради

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook – сторінці і в Telegram – каналі.