Ексклюзив

«Те, що ми робимо в тилу, наш святий обов’язок»: заступниця голови Київської облради про відбудову Макарівського ліцею й допомогу ЗСУ

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну найбільше постраждала інфраструктура Київської області. Рашисти мародерили й нищили все на своєму шляху. Не оминуло це й навчальні заклади Київщини. Відомо, що з 24 навчальних закладів Макарівської ТГ орки пошкодили 17. 70% шкіл зазнали руйнувань. З них найбільше зруйновано Макарівський ліцей, де навчалося 1100 учнів.

Журналістка «Київщини 24/7» поговорила із заступницею голови Київської обласної ради Тетяною Семеновою, аби дізнатися, скільки коштів та часу потрібно для відбудови навчальних закладів Макарівської громади.

Коли почнеться відбудова Макарівського ліцею та які організації будуть її фінансувати?

У Макарівській територіальній громаді 17 з 24 освітніх закладів, на жаль, зазнали руйнувань під час активної фази бойових дій на Київщині, З них найбільше пошкоджено Макарівський ліцей. У нього було два рази влучили ракети. У результаті – пошкоджений дах, перекриття між поверхами, значних руйнувань зазнав харчоблок та стіни, вибито більше ста вікон.

Що ми плануємо зробити: сьогодні Департамент капітального будівництва Київської обласної військової адміністрації вже провів первинний огляд приміщення. Також здійснили інструментальну експертизу, на висновки якої ми чекаємо. Попередні ж висновки дозволяють нам розробляти кошторисну документацію на капітальний ремонт цього приміщення. Стан будівлі ліцею дозволяє його відремонтувати й надалі експлуатувати.

Де будуть навчатися учні та студенти, поки триватиме ремонт закладів?

Наразі розглядається кілька варіантів. Один із них – позмінно організовувати навчання дітей у другій Макарівській школі. Інший варіант – організація навчання дітей у школах громади, які вціліли. У нас є дуже гарна, після капітального ремонту, Пашківська школа, яка сьогодні може розмістити до 500 дітей. Єдине, з чим є проблема, це зі шкільними автобусами, адже 4 з них розстріляли під час бойових дій.

На вашу думку, чи безпечно починати найближчим часом відбудовувати школи, адже ще досі триває війна?

Я вважаю, що однозначно треба відбудовувати школи. По-перше, я вірю в наші Збройні Сили України, у те, що вони точно нас захистять. По-друге, життя продовжується, і ми маємо показати всьому світу, що організовані, не опускаємо руки, відбудовуємо інфраструктуру, медичні заклади, школи, дитячі садочки й запускаємо процес навчання дітей. Не секрет, що пандемія відкинула процес навчання на цілі роки. Щоб не мати втрачене покоління саме в освіті, ми маємо організуватися та відремонтувати приміщення або привести до відповідних умов ті заклади, які сьогодні можна використати, аби розпочати навчальний рік. Ми повинні жити та вчитися заради перемоги.

Якщо з 1 вересня школярі і студенти все-таки вийдуть на офлайн-навчання, ми маємо насамперед подумати про їхню безпеку та безпеку педагогічних колективів. Ні для кого не секрет, що громадською безпекою досі ніхто не займався. Так, підвали є, але не всі вони перебувають в належному стані, не всі відповідають вимогам, і це породжує певні ризики.

Чи долучаються іноземні компанії до відбудови навчальних закладів?

Результатом нещодавньої зустрічі з послом Туреччини в Україні паном Ягмуром Ахметом Гюльдером та його командою стало те, що ця країна допоможе нам замінити вікна в одному з обласних закладів, який зруйнувала ракетами рф. Це професійно-технічний ліцей у Василькові. Дипломати Туреччини були приємно вражені організацією навчання в закладі. В ньому можна здобути 18 професійних освіт, зокрема й за спеціальністю «готельно-ресторанний бізнес», яка активно розвивається. Дипломати взяли на себе відповідальність і вже виділили кошти у розмірі понад 2 мільйони гривень на заміну вікон.

На вашу думку, скільки часу потрібно для повної відбудови всіх навчальних закладів Макарівської громади?

Враховуючи те, що в більшій частині освітянських закладів побиті лише вікна та пошкоджений дах, то скоріш за все до початку опалювального сезону в більшій частині шкіл ремонт зроблять.

На відновлювальні роботи держава виділила Київській області 400 мільйонів гривень. Та у нас є надзвичайно пошкоджений Мотижинський ліцей. На його відновлення необхідно більше коштів, аніж на інші заклади, тому грошей, які виділила держава, недостатньо.

Розкажіть детальніше про свою благодійну діяльність. Чим саме займаєтесь?

Я б не хотіла називати це благодійною діяльністю. На мою думку, сьогодні, коли в нашій країні тривають військові дії, кожен із нас має щодня робити все можливе задля перемоги. Щонайменше працювати та платити податки, максимум – робити все, що залежить від кожної людини, щоб наближати перемогу.

Чим я займаюсь наразі? Наша 72-а бригада «Чорні запорожці» потребувала автомобіль багі. Мені вдалося знайти таке авто. Наразі ми його ремонтуємо, вже закупили чотири колеса, бо їх потрібно було замінити, та зробили капітальний ремонт двигуна. Уже через тиждень плануємо передати машину нашим військовим. Коли будемо відвозити автівку, плануємо разом із іншими харчовими продуктами передати різних смаколиків, зроблених власноруч. Також збираємо наших жителів, які мають бажання допомогти, та готуємо м’ясні консерви. Ми постійно донатимо через громадську організацію «Справа громад», яка сьогодні досить успішно працює, і закликаємо всіх приєднуватися до збору коштів, донатити на закупівлю автомобілів, які сьогодні так потрібні ЗСУ. Наближаємо перемогу разом, бо хто, як не ми. Те, що ми робимо в тилу, наш святий обов’язок.

Мені неймовірно шкода наших мирних людей, дітей, які щодня гинуть від зброї російських терористів. Важко втрачати  наших воїнів, адже в армії рф вмирають покидьки їхнього суспільства, а в Україні помирають найкращі – сильні, мужні і незламні Герої. Але попри цю страшну ціну, яку ми платимо, я вірю, що ми однозначно переможемо. Все буде Україна!

Авторка: Карина Бовсуновська.

Фото: Ukrainian Women’s Gongress, Facebook-сторінка Тетяни Семенової.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.