Ексклюзив
Поліція охорони: Аркадій Шахматов

«Стикнувшись з нами – агресор перестане вас переслідувати»: перше інтерв’ю очільника Поліції охорони Київщини Аркадія Шахматова

Чи можна відчути себе в повній безпеці й перестати боятися крадіїв, ґвалтівників, хуліганів? Можна, якщо звернутися до Поліції охорони. Усього лише за 100-300 грн/міс. охоронці біля вас уже за 1,5-3 хв. після виклику – і притягнуть кривдника до відповідальності згідно з чинними Законами України навіть за грубий вигук у ваш бік. Напередодні 3-місячного ювілею призначення очільник Поліції охорони Київської області підполковник Аркадій Шахматов дав перше у своєму житті інтерв’ю і розповів про всі аспекти безпеки області та кожного її мешканця.

Ексклюзивно «Київщина 24/7» дізналася, як проходить день головного охоронця Київщини; чим займався Аркадій Олександрович до призначення; який прибуток у Поліції охорони та чому вона охороняє краще, ніж звичайна поліція. А також – побували в надсекретній броньованій капсулі, яка забезпечує охорону нашого регіону та поспілкувалися з бодігартами, які охороняли самого Папу Римського.

Функції, які виконує поліція охорони, в принципі має виконувати поліція… Чому саме створено окремий відділ?

Перше – поліція охорони створена для захисту особливо важливих об’єктів та критичної інфраструктури. Потім – технічні засоби охорони та засоби реагування. Наші наряди діють в системі єдиної дислокації з нарядами патрульної поліції. Їм також можуть надходити виклики на відпрацювання. Наші першочергові завдання – це захист громадян та їх майна. Першорядні завдання поліції – це профілактика злочинів. А встановлення сигналізації на дім – це вже і є профілактика злочину.

Поліція охорони – це ніби і державний орган, і разом з тим він комерційний?

Він не комерційний, а знаходиться на самофінансуванні. Заробляємо гроші на саморозвиток і життєдіяльність підрозділу – забезпечення форми, бензину, оновлення транспорту, систем технічної охорони, утримання приміщень, службового транспорту, заробітна платня. Наприклад, Буча, Ірпінь, Макаров – після окупації Київщини в нас зруйновані приміщення, багато грошей іде зараз на ремонт і відновлення.

Ви стали керівником Поліції охорони Київщини в лютому 2023 року. До того ви очолювали Криворізький міський відділ. З чим пов’язано такий перехід, на Ваш погляд, це є кар’єрним досягненням?

Керівництву, певно, видніше, з чим пов’язано таке призначення. Але ми Кривому Розі досягли значних результатів в роботі. Певно, саме тому керівництво задоволене результатами роботи і запропонувало мені посаду на Київщині.

Які це досягнення?

Наприклад, всі школи медичні заклади у Кривому Розі – під нашою охороною. Так само всі карети швидкої медичної допомоги, громадський транспорт. Всі особливо важливі об’єкти (майже 90%) –  під охороною Поліції охорони.

А чому це є досягненнями? З чим пов’язана складність організації такої охорони?

Конкуренція на ринку охоронних послуг. Ми – державна охоронна структура, яка знаходиться повністю на самозабезпеченні, і конкурує з приватними охоронними підприємствами. Тому, виходячи на тендер, нам важко конкурувати, бо в ціні на наші послуги закладено все – заробітна плата, форма, зброя, бойові патрони до неї. Але ми справляємось.

Скільки ви працювали в Кривому розі?

Керівником Криворізького міського відділу я був з 2019 по 2023. До цього з 2008 року я працював в Державній службі охорони.

Чому ви взагалі вирішили піти в поліцію?

В 2008-му пішов в поліцію охорони – бо хотів служити в поліції. І був набір саме в підрозділ «Титан» (елітний підрозділ Поліції охорони – ред.).

Це вам пощастило? Бо я так розумію, що в поліції охорони більше вимог до співробітників, аспекти захисту, фізична підготовка…

Раніше були в принципі більші вимоги. Зараз що в поліції, що в поліції охорони відбір проходить однаково. Але в поліції охорони інакше облаштовано подальше просування. Для служби в підрозділі «Титан» є спеціальні додаткові навчання. Не можна туди просто прийти, не відпрацювавши 2-3 роки поліцейським на охороні об’єктів.

До того, як потрапити в поліцію охорони, чим ви займались? Яка у вас освіта?

Дві вищих освіти: технічна (маю військову спеціальність «інженер-механік») та юридична.

Ви працювали за цими напрямками?

Після закінчення інституту я працював в Кривому Розі інженером на гірничо-збагачувальному комбінаті. Пропрацювавши 3 роки, я перейшов до поліції охорони.

Не сподобалось «інженерувати»?

Ні… Інший характер.

Як відрізняється робота на Київщині і в Кривому Розі?

Робота така ж сама. Але її більше в 5-6 разів.

Вас призначили на посаду очільника Поліції охорони Київщини 6 лютого. Скоро буде маленький ювілей. Що було найважчим за ці 3 місяці?

Найважчим, напевно, для мене був здоровий робочий, але чужий колектив. У кожного свій характер. Мені підлаштуватись під колектив, а колектив підлаштувати під себе – найголовніше. Але це дуже великий обсяг спілкування: багато різних людей, у всіх свої емоції, енергетика, характер.

З початком повномасштабного вторгнення якось змінилася специфіка вашої роботи?

Звичайно. 24 лютого вся поліція охорони була піднята за бойовою тривогою. Весь особовий склад 2 тижні був на казарменому положенні:  усі жили в підрозділі і виконували ті функції, які нам вказувала військова адміністрація згідно з бойовими розпорядженнями.

Зараз, на жаль, але ми звикли до війни й намагаємося якось більш-менш нормально продовжувати жити… Нині, можна сказати, що поліція охорони вже працює в штатному режимі чи є якісь принципові відмінності порівняно з часом до 24 лютого 2022?

Є відмінності. Головне – це особовий склад 24/7 повинен бути готовий до бойової тривоги для вжиття заходів щодо відсічі озброєній агресії. Ми регулярно перевіряємо особовий склад до готовності виконувати бойові завдання.

Як проходить день очільника поліції охорони Київщини?

Зараз війна, спорту немає. В 5.30 встаю, збираюсь і пішки йду на роботу. В 7.00-7.15 я вже на роботі. З роботи також повертаюсь пішки: люблю ходити.

Це далеко?

5 кілометрів.

І потім робота, зустрічі?

Потім приймання подій за добу, особливо в нічний час, доповіді всіх керівників. Потім в 9.00 в мене нарада з заступниками і начальниками секторів підрозділу. Потім зустрічі з замовниками, потенційними клієнтами, вирішення питань із забезпечення підрозділу.

В середньому о 17.30 я повертаюся до підрозділу, розписую вхідну кореспонденцію і до 19.00 – звіти про виконані завдання за добу. В 20.30 я вдома. О 23.00 стараюся лягати спати. Хочу о 22.00, але не виходить. Проблем зі сном не буває. Ритм життя відпрацьований вже.

А вільний час у вас є? Вихідні?

Вихідні – це неділя. Прокидаюся так само, їду на роботу. Поки сім’я відпочиває до 9.00, я стараюся тут всі звіти прийняти і о 9-10 я приходжу додому. Тобто, неділя – це сімейний день.

У вас неділя – єдиний вихідний, і ви зранку на роботі?

Щоб сім’ю не будити і ходити там по квартирі, то я приходжу на роботу.

А це через режим війни чи в принципі така робота?

Ну в мене режим роботи такий відпрацьований ще до війни.

А як відпочиваєте? Що ви любите: сходити в кіно, на природу чи інше?

Я люблю багато подорожувати, коли є час, відпустки. За кордон дуже рідко їздив за своє життя, 3 рази. А так по Україні. Раніше восени і весною – це західна Україна, по горах полазити. Сідаю в машину і їду, а потім в дорозі ми з дружиною вирішуємо, куди поїдемо.

Ви розповіли про охорону карет швидкої допомоги, як саме це відбувається?

В них встановлена система слідкування за рухомими об’єктами: при натисканні на тривожну кнопку, нам надається геопозиція швидкої і туди приїжджає найближчий наряд реагування.

Оскільки наша медицина є державною, то така державна охорона має бути обов’язковою і безкоштовною, ні?

Це коштує 100 грн/міс. Тут воно виходить майже в нуль, ми з цього нічого не заробляємо. Це як пілотний проєкт для забезпечення надійної безпеки медичного персоналу.

Це насправді страшно. Я знаю випадки, коли приїжджали лікарі на виклики і їх там вбивали навіть…

Таке зараз рідше трапляється. Але в зв’язку з тим, що на території держави йде війна, то зброї – і холодної, і вогнепальної – стає все більше. І куди їде медичний працівник, що там його чекає – він теж не розуміє. Тому в нього має бути надійний і швидкий захист, щоб при натисканні тривожної кнопки туди миттєво приїхав озброєний наряд поліції.

Через скільки хвилин?

У середньому – до 5 хв. на території Києва і великих міст області (Бровари, Буча, Ірпінь, Бориспіль). Якщо це віддалені села/території, може, і до 10 хв.

А який наразі в Київській області найбільш захищений населений пункт поліцією охорони Київщини?

38 нарядів розташовано на території Київської області. Всі зони розташування нарядів зроблені так, щоб був найменший час реагування на сповіщення. В середньому всі райони захищені однаково і кількість нарядів визначається тільки чисельністю населення та обсягом наших охоронних послуг (скільки в нас там клієнтів). Для того, щоб забезпечити термінове реагування, вводяться додаткові наряди за потреби.

Що треба вміти, щоб стати хорошим охоронцем, бодігартом, «Титаном»?

По-перше – це фізична підготовка. По-друге – знання і навички, відповідне навчання. Дисципліни визначаються залежно від видів охорони. Для тілоохоронців, наприклад, важливе екстремальне водіння, для охорони вантажів – інші навички, для охорони особливо важливих об’єктів – ще інші.

Фізична охорона – це, можна сказати, окрема наука. Вона формувалась роками і формувалась на принципах уже тих випадків, які траплялися у поліції охорони: як підійти до людини, як охороняти, де знаходитись… Це залежить від запитів клієнта: комусь потрібна таємна охорона, комусь – навпаки. Від цього залежить форма одягу, вид озброєння, поведінка. Наприклад, для захисту дітей доцільно приставляти жінку, яка буде одягнена в цивільне – усі думають, що то просто няня.

Скільки коштує замовити бодігарда для дитини?

Наразі – від 250 грн/год. Працюють не менше 2 бодігардів. Але в ціні щодо охорони дитини чи дорослої людини немає різниці.

Про прибутки. А який у Поліції охорони Київщини приблизний прибуток за місяць?

Ну прибутку як такого немає – лише самоокупність.

А я рахувала і думала, що ви шалені гроші заробляєте. Думала, що поставити на охорону будинок – то шалені кошти…

Щодо охорони квартир, будинків, то з 1 березня стартував пілотний проєкт при підтримці Департаменту – поставити під охорону оселю вартує від 300 грн/міс. Якщо у вас немає свого обладнання – то воно коштує від 7,5 тис. грн. Все залежить від того, яка квартира чи будинок, площа, кількість вікон чи дверей… Стартовий пакет можна поступово охопити, можлива розстрочка.

Скільки на Київщині приватних будинків, квартир, об’єктів під вашою охороною?

Якщо ми беремо об’єкти, які відносяться до категорії майна громадян, то це 14,5 тис. Якщо брати повністю замовників послуг, то в Київській області їх – біля 20 тис.

А яку охорону може замовити собі людина, щоб почуватися безпечно не тільки у квартирі, але й в під’їзді, на вулиці, у таксі?  

Це кнопка виклику поліції з геолокацією. Звичайна кнопка – двічі натискаєте на неї і пішов сигнал тривоги. Оператор, який приймає сигнал, бачить, де знаходиться ця кнопка і туди виїжджає найближчий наряд поліції. Якщо це місто, де концентрація нарядів більша, то наряд приїздить за 1.5-3 хв.  А якщо ви заїдете в Забір’я, район Вишневого – туди доїдемо десь за 5-10 хв.

Скільки це коштує?

Від 300 грн/міс. Кнопка – 2800-3000 грн.

У принципі я правильно розумію, що за 5-10 хв не можна встигнути вбити чи зґвалтувати людину?

Нападник буде розуміти, що кнопка вже натиснута. Це теж дуже хороший психологічний захист від того, хто намагається здійснювати протиправні посягання.

А в яких випадках я маю право натискати цю кнопку? Скажімо, наприклад, мені просто стало страшно, через тривожність натиснула, а загрози насправді не було?

У нас індивідуальний підхід до кожного клієнта. Якщо хибний виклик зроблено разово – нічого страшного. Але якщо це стає тенденцію, то в договорі прописано: хибний виклик оплачується додатково – 150 грн.

А як зрозуміти, який виклик хибний? Треба дочекатися, щоб підняли на тебе руку чи достатньо просто почути у свій бік грубощі?  

Ви маєте право на наш захист у разі будь-якого протиправного посягання на вашу безпеку. Якщо вам людина словесно погрожує – ви натискаєте – це не хибний виклик. І в будь-якому випадку: якщо страшно, то краще натиснути кнопку і поставити хама на місце.

Наприклад, мене образили на вулиці хулігани, натиснула кнопку, приїжджають охоронці. Що далі?

Найголовніше: коли приїжджає наряд, уся агресія вже йде не на вас, а на наряд. Наряд уже розбирається, що треба з цим робити і як захисти вас від цього хулігана вже навіть в майбутньому. Він же може погрожувати вам неодноразово, ви з ним часто можете стикатися на вулиці, якщо, скажімо, живете по сусідству. Викликана поліція при першій загрозі дає можливість превентивно захисти людину від таких посягань. Складання адмінпротоколу (наприклад, навіть за куріння чи перебування в громадському місті в стані алкогольного сп’яніння), встановлення особи або просто профілактична бесіда. Тобто це залежить уже від особи кривдника. І на відміну від будь-якої іншої охорони Поліція охорони має право перевіряти особу, складати відповідні адмінматеріали, навіть затримувати й застосовувати зброю. Усе для того, щоб хуліган вам уже більше ніколи не загрожував.

А якщо мова йде про серйозне переслідування, сталкерство… Багато жінок стикаються з агресією і переслідуваннями збоку чоловіків, з якими вони мали стосунки. Знаю випадок, коли колишній співмешканець переслідував жінку, її дитину, розбивав машину й Поліція нічим не могла допомогти. Чи може зарадити в такому випадку Поліція охорони?

Можна встановити тривожну кнопку в квартирі, машині, замовити її для дитини, індивідуально для себе. Стикнувшись з нашою охороною, такий агресор перестане переслідувати. Ми йому зможемо донести цю інформацію в межах чинного законодавства настільки чітко, щоб усі переслідування припинились. Я зустрічав такий випадок на практиці. Коли подружжя розлучалось і мало конфлікт інтересів щодо майна. Було встановлено тривожну кнопку, і вже на другий раз після приїзду поліції охорони чоловік перестав наближатися до жінки.

Які ще види захисту може замовити собі житель Київщини?

Загалом це може бути технічна (засоби відео- та іншої технічної фіксації безпеки об’єкту) та фізична (безпосередня присутність охоронця на об’єкті). Щодо технічної охорони в нас є багато різних засобів, зокрема ми постійно вдосконалюємось і застосовуємо новітні досягнення. Наразі у нас є гаряча новинка-пропозиція – gps-трекер для автотранспорту за 100 грн/міс. Це пристрій, який може показати будь-які маніпуляції з вашим авто чи технікою. У будь-який момент його власник може відкрити додаток і переглянути місцезнаходження та маршрут автівки.

У цілому, ставити свою домівку під охорону, забезпечити безпеку своїй родині я би радив всім і завжди. Бо найголовніше – це спокій.

Головний пункт централізованого спостереження Поліції охорони – це надсекретна броньована капсула, що є, по суті, мозком усієї структури:

«Це пункт пультовой охорони. Він відповідає державним стандартам, які гармонізовані з європейськими нормами. Саме тут знаходиться мозок Поліції охорони Київщини. Оскільки сюди надходить інформація з об’єктів, що охороняються. Оператори передають її групам реагування, які в’їжджають на місце спрацьовування сигналізації. Усього охороняється близько 20 тис. об’єктів різних форм власності, зокрема об’єктів стратегічного значення. Використовується 4 системи. Усе обладнання надсучасне. Приміщення збудовано за системою броньованої капсули: окрема система вентиляції, пожежної безпеки тощо. Тут спеціально відсутні вікна для того, щоб не було зовнішніх загроз для наших співробітників, щоб ніхто не міг вплинути на те, що тут відбувається», – проводить нам екскурсію заступник начальника Управління поліції охорони в Київській області Віктор Веклич.

У Поліції охорони є навіть своя «алея слави» зі спортивними нагородами. Її співробітники – переможці Чемпіонатів світу з бодігарту та стрільби. А батальйон «Титан» – найелітніший підрозділ бодігартів України, які охороняють депутатів, суперзірок і підприємців зі списку «Форбс». Командир батальйону «Титан» УПО в Київській області Михайло Постоловський розповів нам, що вони забезпечували безпеку самого Папи Римського під час візиту в Київ, адже тут це ніхто краще за них з огляду на особливості території не може зробити.

Авторка: Аня Алляйн.

Фото: Анна Євтушенко, Поліція охорони.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook – сторінці і в Telegram – каналі.