Скандальні схеми: «Київпастранс» закупив велику партію обладнання для електротранспорту у фірми-прокладки для відмивання бюджетних грошей

КП «Київпастранс» замовило найбільшу партію залізничного обладнання для електротранспорту за останні 7 років. Для того, щоб 130,84 мільйонів бюджетних гривень отримав «улюблений постачальник» – ТОВ «МС Трейд Україна», в перелік товарів по цій закупівлі «втиснули» 27 найменувань обладнання різних категорій. Про це стало відомо з оголошення електронної системи ProZorro, пише «Київвлада», передаємо в оригіналі.

Це обурило учасників ринку, адже позбавило можливості взяти участь в тендері компанії, що виробляють окремі види товарів. Всі зауваження у «Київпастрансі» проігнорували та, не дочекавшись висновків Держаудитслужби, підписали договір з фірмою, яка в декількох кримінальних провадженнях фігурує як фірма-прокладка для відмивання бюджетних грошей.

Для розуміння, «МС Трейд Україна» має розгалужені дружні, родинні та бізнесові зв’язки, які ведуть, зокрема, до голови Південно-західного апеляційного господарського суду Наталії Богацької, скандальної сім’ї нардепів-регіоналів Ландиків, ексурядовця Сергія Тігіпко та подружжя Віктора та Олени Пінчуків.

За умовами угоди, підрядник повинен поставити 27 найменувань товарів – залізничні і трамвайні рейки, спецчастини для трамвайних колій, залізобетонні шпали, дерев’яні бруси для стрілочних переводів, колійні скріплення та механізований інструмент і обладнання в наступній кількості:

Поставити товар ТОВ «МС Трейд Україна» повинно буде до кінця 2023 року за адресою Служби колії КП «Київпастранс» по вулиці Павла Усенка, 7/9.

Закупівля супроводжувалася вимогами трьох потенційних учасників внести зміни до умов тендеру, а саме – розділити закупівлю на лоти. В цих компаніях одноголосно зауважували, що об’єднання такої кількості залізничного обладнання в одну закупівлю позбавляє можливості взяти участь в тендері виробників окремих груп товарів, що порушує їх права на добросовісну конкуренцію. Жодна з цих вимог «Київпастрансом» задоволена не була, йти на жодні поступки в підприємстві не захотіли.

За таких обставин в хід вказаного тендеру вирішила втрутитися Держаудитслужба, яка в кінці лютого 2023 року оголосила про початок моніторингу закупівлі. Станом на 6 березня висновки аудиторів в ProZorro ще не були опубліковані.

За даними публічного модуля аналітики BI.Prozorro, з часу запровадження системи ProZorro (з серпня 2016 року), КП «Київпастранс» уклало на постачання рейок, шпал та комплектуючих 24 договори на сумму 416,13 млн гривень. Нинішня закупівля є найбільшою за весь час, до цього найдорожчим був договір 2021 року ціною 62,24 млн гривень.

«Київпастранс» замовляв вказані товари протягом майже семи років у десяти компаній. При цьому нинішний підрядник – ТОВ «МС Трейд Україна» – має суттєвий відрив від конкурентів: цій фірмі дісталися 7 договорів загальною ціною 307,8 млн гривень (74% від вартості всіх підрядів).

Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ «МС Трейд Україна» було зареєстровано у 2017 році у Дніпрі. Статутний фонд компанії – 50 тис. гривень. Основний вид діяльності – неспеціалізована оптова торгівля. Засновники – Олексій Морщагін та Олексій Слюсарев. Керівник – Михайло Коган.

ТОВ «МС Трейд Україна» входить в бізнес-групу родини Морщагіних, ключовою особою якої є Олексій Морщагін з донецькою пропискою. Компанії групи, яких налічуться девять, працюють в сферах торгівлі, виробництва металевих виробів та взуття. Головний актив групи – ТОВ «МС Трейд Україна» , яке є офіційним дистриб’ютором світових компаній з виробництва товарів для залізниці та міського електротранспорту. В 2021 році «МС Трейд Україна» приватизувала єдиний майновий комплекс ДП «Дніпропетровський орган з сертифікації залізничного транспорту» Мінінфраструктури.

Значно цікавішими є особистісні контакти власників ТОВ «МС Трейд Україна». Олексій Морщагін, за даними ЗМІ, є співмешканцем Наталії Богацької – голови Південно-західного апеляційного господарського суду.

Батько Олексія Морщагіна – Валерій Морщагін – у 2002-2009 роках був засновником ТОВ «Донбас Плюс». Останнє належить братам, депутатам Верховної Ради минулих скликань від Партії регіонів – Володимиру (V і VI скликання) та Валентину (ІІ, IV-VII скликання) Ландикам.

Сім’я Ландиків в часи президентства Віктора Януковича була широковідома не тільки своєї політичною діяльністю, а і численними скандалами. Так, у березні 2011 року, за заявами співробітників МВС України в Луганську, охоронець Володимира Ландика побив інспектора ДАІ. А у липні того ж року його син Роман Ландик, який також був членом Партії регіонів та депутатом Луганської міськради, привселюдно побив дівчину у луганському ресторані. У 2012 році Романа Ландика було засуджено до трьох років позбавлення волі зі звільненням від покарання на випробувальний термін на 2 роки, однак у 2015 році Сватівський районний суд Луганської області скасував вирок, визнав Романа Ландика невинним, а саму справу закрив.

Другий співвласник ТОВ «МС Трейд Україна» – Олексій Слюсарев – у 2014 році балотувався у парламент від партії «Сильна Україна» Сергія Тігіпка. Крім того, в 2005 році Олексій Слюсарев керував ТОВ «Інтерпайп Україна», що належить Віктору та Олені Пінчукам.

За даними Clarity Project, ТОВ «МС Трейд Україна» за результатами публічних закупівель уклало в Україні 68 договорів майже на 777,75 млн гривень. З цієї суми договорів на 322,92 млн гривень підписано зі столичним КП «Київпастранс», ще на 177,65 млн гривень – з філією «Центр забезпечення виробництва» АТ «Укрзалізниця».

ТОВ «МС Трейд Україна» фігурує в двох кримінальних провадженнях, в яких воно значиться як фірма з ознаками фіктивності. Так, за матеріалами провадження Офісу генпрокурора (провадження № 42018000000002200 від 03.09.2018 року), філії «Панютинський вагоноремонтний завод» та «Стрийський вагоноремонтний завод» ПАТ «Українська залізниця» замовляли у декількох підрядників запчастини за завищеними цінами, а втілювали це через підконтрольні підприємства, одним з яких є ТОВ «МС Трейд Україна».

Фото: КП «Київпастранс».

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.