Ексклюзив
Давньоруське городище: село Світильня

Пам’ятки Київщини: Давньоруське городище у селі Світильня

Городище, зведене ще за часів славної Київської Русі, у Світильні зберіглося до нашого часу майже в недоторканому антропогенними змінами вигляді. Тож, воно є унікальною пам’яткою історії та археології національного значення – це наша стародавня культурна спадщина, якій уже близько 1 000 років!

Історія

Древній град на Трубізькому рубежі оборони засновано 980 року великим князем Володимиром. Перша письмова згадка Трубежа трапляється в «Іпатіївському літописі» – в описі подій 988 року. Там ішлося про те, що князь Володимир Святославич наказав будувати укріплення вздовж русел кількох прикордонних річок, серед яких був і Трубіж.

Перша письмова згадка про село Світильня відноситься до 1362 року і пов’язана з іменем князя Половця-Рожиновського. Світильня виникла як укріплення при переправі через річку Трубіж на древній Басанській дорозі. Місцеве городище датується ХІ-ХІІІ століттям і є найбільшим у системі трубізької оборони. У XVII столітті Світильню заселяли переважно козаки. Тут діяли дві громади — сільська і козацька. Пізніше світильнівськими землями володіли різні власники – переважно небагаті дворяни.

Власне давньоруське городище розташовується на східній околиці села, над заплавою правого берега ріки Трубіж. Світильницьке городище було одним найпотужніших у системі трубізької оборони. До неї входили городища у сусідніх Перемозі та Русанові, Гайшині, Головуреві, Веселинівці та ін. Функціонально, це був не лише прикордонний форпост, що слугував для укриття населення, яке жило в поселеннях поруч. А також і опорний пункт, який перебував у переправі на Трубіжі, що зв’язувала дві ділянки старої та важливої дороги, яке веде від Києва у північно-східному напрямку.

Загалом на території Переяславського та Чернігівського князівств було багато таких насипних городищ. Але зберіглося до наших днів дуже мало. А Світильницьке городище унікальне ще й тим, що зберіглося майже в первинному вигляді. Хоча ріка Трубіж уже давно не заповнює водами його рови. У наші дні вона тече за 550 метрів на схід від городища, але раніше, очевидно, водяний рубіж знаходився не так далеко від форпосту.

У наш час тут побудовано стадіон. У 1873 році тут знаходилась церква, а тому городище в селі нині носить назву Церква. За межами городища знайдено уламки посуду ХІ – ХІІІ століть. На жаль, мешканці села не усвідомлюють значимість, цінність та унікальність цього історичного місця, яке колись оберігало їх предків. Спочатку селяни тут влаштували смітник. Потім виникла ідея звести величезний храм з 28 метровою дзвіницею. На щастя, будівництво храму, яке б порушило, та фактично зруйнувало б городище, було зупинено у 2015 році завдяки активістам, публікаціям в пресі, репортажам в новинах за участю істориків та археологів.

Структура городища

Городище в діаметрі становить близько 80 м, має округлий вал висотою не менш, ніж 2 метри з середини й близько 5 – зі сторони рову. Його площа становить близько 0,45 га.

Вали трохи стерті природними явищами, але вали заввишки 2 метри – велика рідкість. Добре зберігся в’їзд в городище.

Археологічні дослідження проводилися тут ще у 70-х роках минулого століття. Таку унікальну пам’ятку, як зазначають фахівці, треба донести до майбутніх поколінь для більш детальних та досконалих досліджень.

Як дістатися?

Укріплення розташовано за 40 км на схід від Києва та за 24 км на схід від райцентру Бровари.

З Києва до села Світильня можна доїхати автобусом від станції метро «Лісова» та маршрутками  №№336, 342, 703.

Фото: Landmarks, Filin, Zamky.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook – сторінці і в Telegram – каналі.