Озеленення Броварів: з якими екологічними проблемами стикається місто

На 2023 рік на озеленення території Броварів передбачено 186,7 тис.грн, однак ці кошти, скоріше за все, будуть заморожені. Про це повідомляє Трибуна-Бровари.

Як зазначила начальниця управління БЖКГІТ Світлана Решетова, за ці кошти, поки діє постанова Кабміну №590, нічого закупити не зможуть, хоч і усвідомлюють потребу в озелененні міста. Але зараз не ті часи і виділені кошти швидше за все, будуть заморожені, адже використати їх можна лише на екологічні потреби міста.

Бровари активно розбудовуються і як ніколи потребують озеленення. Броварчани масово обурюються видаленням дерев та вважають, що їх висаджують недостатньо. Минулий рік міг бути рекордсменом із кількості висаджених дерев у Броварах, але не судилося.

Ситуація з браком озеленення Броварів склалася не сьогодні, до неї привела планомірна політика з розбудови міста останніх років.

Основною причиною видалення дерев в останні роки є те, що переважна їх більшість свій вік уже віджили, адже були висаджені під час розбудови Броварів.

Іншою, не менш вагомою причиною, є бурхлива розбудова міста нині: у реконструйованих дворах будинків збільшуються площі для паркування автівок, розширюють вулиці та тротуари, а для кущів і дерев залишається місця обмаль.

Відтак зелені зони зменшуються, а там, де вони ще є, висадження дерев проблематичне через значну кількість розгалужених мереж і комунікацій, розташованих під землею.

Наприклад, вулиця Київська до розширення була рясно засаджена тополями, які поглинали вуглекислий газ, а сьогодні вона «лиса». Замість зрізаних дерев, проєктом реконструкції передбачалася висадка кленів, що не мають великої кореневої системи і які не зможуть пошкодити мережі, прокладені уздовж дороги. Також вулицю планували затягти тереном, на кшталт зелених захисних екранів. Але поки що її затягує лише смородом викидів від авто.

Хоч і поодинокі, але трапляються акти вандалізму, коли несвідомі мешканці зламують або викопують щойно висаджені дерева. І це також вносить свою лепту в зменшення озеленення.

Окрім цього, дерева потерпають і від процедури топінгу, яку проводить КП «Бровари Благоустрій».

На думку комунальників і фахівців із озеленення, таке омолодження дозволить продовжити вік вже старих дерев. Проте не всі фахівці одностайно підтримують таку думку.

За даними Міжнародного товариства Лісівництва (ISA),«топінг», або як у нас називають «формувальна обрізка крони», є нерозбірливим урізанням гілок дерев до стовбура або бічних гілок, які не є достатньо великими, щоб взяти на себе основну роль. Обрізка крони порушує прийняті стандарти на національному рівні щодо належної обрізки дерев і серйозно ранить дерева.

Ця процедура зазвичай проводиться, коли є дефектний акт на дерево, де вказано, що воно потребує кардинального омолодження чи його крона почала всихати. Ці акти видають на основі огляду комісією, де чітко вказані дерева. Але, як зазначив директор КП «Бровари-Благоустрій» Андрій Сторчовий, дефектний акт потрібен лише на видалення дерева, а не на кронування.

Тобто, зараз обрізка дерев дозволена не спеціальною комісією, а заявкою жителів. Такого ви не побачите в Європі та і, мабуть, ніде у світі. Зараз у КП, на жаль, не ведуть статистики, скільки дерев гинуть після такого «кардинального омолодження».

Згідно з програмою озеленення, у місті свого часу передбачалось створити до 250 га зелених насаджень, однак досі не створено жодної нової паркової зони. Протягом останніх років дерева висаджувались фактично лише на території чинних парків і скверів.

Містобудівна документація натякає, що для будівництва повноцінного парку або скверу в Броварах фактично місця немає. Єдина перспектива озеленення міста та створення рекреаційних зон – це облаштування невеликих скверів біля будинків у дворах переважно старої забудови. Також є велика потреба засаджувати невеликі клаптики зелених зон між новими багатоповерхівками.

Такого роду озеленення не надто коштовне і не вимагає значних бюджетів, але поки що благоустрій Броварів – це, переважно, облаштування доріжок із тротуарної плитки.

Воно і не дивно, бо території, де розташовувалися теплиці, в яких черенкуються та вирощуються саджанці, віддали під забудову житлового комплексу компанії  «Коган і Ко». Нагадаємо, що власник компанії Вадим Коган пообіцяв збудувати теплиці в іншому місці.

Першочергово оговорювалися території на вул. Онікієнка біля старого кладовища, потім під нові теплиці готували територію покинутого «Бровариводоканалу» на Металургів, 52. Дискусії щодо місця для нових теплиць остаточно припинилися з початком збройної агресії росії.

Зі слів директора КП «Бровари-Благоустрій» Андрія Сторчового, на старих теплицях, в тій частині, яка ще й досі функціонує, залишилось ще трохи саджанців дерев. Переважна їх більшість вирощена на потребу міста своїми силами. Також саджанцями місту допомагають благодійники.

Резонансною виглядала заява очільника Андрія Сторчового на «комунальній» комісії про висадження торік в Броварах близько 500 дерев. Члени  «бюджетної» комісії, своєю чергою, оформили протокольне доручення, надати більш точну інформацію, за  якими адресами їх висаджено. Наразі виробничий відділ КП готує довідку з цього питання, але в телефонній розмові Андрій Сторчовий повідомив, що дерев нарахували 357, а не 500.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.