Олександр Маркушин: про дитячі спогади, окупацію та відбудову Ірпеня

Міський голова Ірпеня Олександр Маркушин у своєму інтерв’ю для видання «Ірпінський Вісник» розповів, як він став політиком та чому не покинув місто під час окупації.

Очільник міста народився та виріс в Ірпені. Він згадує, що в дитинстві разом із батьками вони ходили в ірпінський ліс на шашлики. Разом із друзями каталися на велосипедах та грали в гру «Зірниця», і це були найяскравіші дитячі враження про дитинство. Ще в місті було дві улюблених локації — місцевий кар’єр та парк Незнайка, який Олександр з друзями в дитинстві називали «українськими гірками», бо взимку там було весело кататись на санчатах і лижах.

Йти в політику Олександр Маркушин не прагнув. На перші збори із громадськістю він прийшов разом із своїм другом, коли займався власним бізнесом. На цих зборах він почув, як багато в містян проблем, і захотів допомагати із їх вирішенням. Тож в 2010 році майбутній міський голова балотувався в депутати від свого рідного району БКЗ, а вже на наступних виборах за нього віддали свої голоси 1200 мешканців громади.

«У той час я ще працював у КП «Ірпіньводоканал», потім мені запропонували посаду першого заступника міського голови, а потім команда партії «Нові Обличчя» прийняла одностайне рішення про підтримку моєї кандидатури на посаду міського голови. І от більше року я пропрацював мером мирного Ірпеня у мирній Україні», — говорить Олександр.

Про вторгнення на Київщину Олександр Маркушин дізнався з перших хвилин, бо літали літаки та лунали вибухи в Гостомельському аеропорту та Києві. Замість запланованої сесії 24 лютого очільник міста провів нараду з комунальниками та створив штаб управління ТРО, де його було обрано командиром.

«До 09:00 у нашій ТрО уже було близько 45 чоловіків, усі вони прибули зі своєю зброєю і з дозволами на неї. Ми почали організовувати роботу, розставляти блок-пости, але досвідчені військові сказали, що блок-постів мало і потрібно робити укріплення, треба копати окопи, а в цьому нам можуть допомогти лише комунальники і їхня техніка. На щастя, наші комунальні підприємства за останні роки придбали чимало техніки, тому ми мали все необхідне, аби зробити хорошу лінію оборони», — говорить Олександр.

Весь час окупації Ірпеня Олександр Маркушин провів у місті разом із його мешканцями та захисниками. Мер згадує, що йому пропонували виїхати, але він відмовився, бо засуджує командирів, які покинули свої підрозділи. Тому під керівництвом Олександра проводилася регулярна евакуація людей, доставка їжі та медикаментів жителям та амуніції військовим.

«Важко було все! Наприклад, перший раз спати надворі під звуки обстрілів. Важко було хоронити хлопців, які довгий час були поруч і загинули за Ірпінь. Але найстрашніше, що я бачив, це коли ми евакуйовували людей і в цей момент прилетіла міна і вбила жінку з двома дітьми та волонтера, який їм допомагав. Це дуже важко було бачити, а тепер згадувати. Це дійсно найстрашніше, що я бачив у житті», — каже Олександр.

Завдяки зусиллям волонтерів, військових, добровольців та простих мешканців Ірпінь отримав звання «Місто-Герой». За Ірпінь віддали життя 37 героїв місцевої тероборони. Після деокупації Олександр Маркушин багато спілкується з людьми, щоб не лише бути обізнаним у їх проблемах, а й елементарно приділити їм свою увагу. Але також багато часу йде на пошук інвестицій для відбудови міста.

«За наявності коштів ми зможемо за 1,5-2 роки повністю відновити Ірпінь. За оцінками експертів, залучених Інвестиційною радою Ірпеня, на відбудову міста потрібно приблизно 1 мільярд доларів.

Сьогодні державний бюджет спрямований на оборону України, ми це розуміємо та підтримуємо. Тому, докладаємо максимум зусиль для пошуку джерел фінансування у Європі та США. Найбільше я люблю знаходитися в Ірпені у щоденному контакті з громадою. Та зараз доводиться щомісяця їздити країнами ЄС і переконувати міжнародну спільноту в необхідності допомоги у відновленню Ірпеня», — говорить Олександр.

За проявлену під час повномасштабного вторгнення відвагу президент України Володимир Зеленський нагородив Голову Ірпеня Олександра Маркушина орденом «За мужність» ІІІ ступеня.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.