Очільнику Вишгородського району закидають викрадення фінансування добровольчих формувань

Очільнику Вишгородської громади закидають неправомірне використання коштів щодо закупівель, які мали йти на підтримку місцевого ДФТГ. Про це пише у своєму розслідування Київвлада.

За даними медіа, мер наголошує: ситуація – штучно роздута і має замовний характер. Активісти – іншої думки і воліють дочекатися висновків правоохоронців, які вже, нібито, відкрили кримінальне провадження. Паралельно із цим активно закликає правоохоронців втрутитися у вишгородські справи і нардепка від «Слуг» Ольга Василевська-Смаглюк. Місцева обраниця назбирала цілу серію претензій до влади громади і публічно заявляє про її бездіяльність.

Як стало відомо KВ, 10 січня на своїй офіційній сторінці у Facebook мер Вишгорода Олексій Момот опублікував емоційну публікацію, в якій зауважив, що проти нього розпочалася «проплачена чорнушна кампанія». Об’єктом же «цькування» стало формування та діяльність місцевого Добровольчого формування тергромади.

«…Огидно те, що розганяючи чорнуху, свої пельки розкривають ті люди, котрі в перший день повномасштабної агресії чкурнули з міста за кордон (чи в західні області країни). Не вашим брудним пелькам патякати про те, як і коли створювалося ДФТГ і як призначався командир. Вас тут не було, а хлопці цілодобово несли службу, готувалися захищати місто, евакуйовували біженців, допомагали військовим, патрулювали з поліцією», – написав Момот.

Як виявилось, пост став відповіддю на низку публікацій в мережі щодо, начебто, відкритого кримінального провадження проти мера Вишгорода. В них йшлося про те, що мера підозрюють у неправомірному розпорядженні бюджетними коштами, у проведенні закупівель з порушеннями процедури, а ще – роздачі закордонної гуманітарної допомоги під виглядом особистої благодійності.

Вже у наступному своєму пості мер стверджував, що розповсюджена інформація ніщо інше, як фейк, і жодного кримінального провадження проти нього правоохоронними органами відкрито так і не було.

«…Навмисно взяв певну паузу… Вчорашній допис був трохи емоційним, перепрошую. Навмисно добу почекав і відстежив ресурси, які підхопили вкид))) Тепер все очевидно;) А тепер хочу РОЗЧАРУВАТИ злопихателів і тих, хто підхопив фейк: ніякого «кримінального провадження проти міського голови» ніхто не порушував. От біда((( Є провадження за фактом заяви певного нардепа, яке йому в ухо хтось продиктував (проте, не проти мене) Слідкуємо далі…», – зауважив мер.

Згодом під цими постами вже розпочалося бурхливе обговорення, в яких містян обурила манера спілкування місцевої влади з мешканцями ТГ, які вимагали пояснень. Адже спростування інформації в ЗМІ щодо опублікування недостовірної інформації так і не було.

На підтримку мера під активними обговореннями ситуації висловився й обласний депутат Ярослав Москаленко («За Майбутнє»).

А чи був хлопчик?

Співзасновник та керівник громадської організації «Рідне місто» Владислав Дулапчій розповів KВ, що розповсюджена інформація не є фейковою і що 16 січня правоохоронні органи таки відвідали кабінет мера і з міськради були вилучені документи з приводу діяльності ДФТГ і витрат на нього. Адже виникло багато питань саме стосовно здійснення закупівель міськрадою щодо підтримки місцевого ДФТГ.

«Мер може розповідати, що ця інформація фейкова, так, кримінальне провадження відкрито по факту не саме відносно голови, але це не змінює сенсу. Він є головою Вишгородської міської ради, а також є керівником цього добровольчого формування. Кримінальне провадження було сформоване на підставі інформації, яку надав я: були відповідні депутатські запити та звернення до правоохоронних органів. Після чого і були розпочаті перевірки. Маю на руках абсолютно всю інформацію щодо порушень та зловживань влади, фінансові транзакції тощо. Мер оприлюднив пост, в якому зауважив, що навкруги вороги, чорний піар, вибори. Через день аналогічне написав Ярослав Москаленко, де зауважив, які вони молодці і рятували місто від росіян. Тож такі пости про «чорний піар» з’являються щоразу, коли ми відкриваємо якісь кримінальні провадження за ті чи інші порушення. Наразі розглядається справа щодо перевищення ним повноважень, зібрана інформація щодо автобусів, які були закуплені за ціною вищою в два рази за підробленими документами», – говорить він.

Як роз’яснив активіст, з початку 2022 року місцевою владою була прийнята програма щодо підтримки добровольчих формувань, на реалізацію якої було виділено майже 50 млн гривень. Згодом суму на підтримки ДФТГ було зменшено майже до 47 млн гривень.

Проте кошти витрачалися, як очікувалось, не на підтримку ДФТГ, а, наприклад, на ремонт доріг.

«Вони закупили декілька тонн піску, хоча на в’їзді у місто лежать гори безкоштовного піску. Але ні, вони купують цей пісок у друга Момота. Потім ця ж компанія одержує перший раз 200 тис. гривень, другий, за те що вони перевозять плити для блокпостів, яких, за документами, ми нарахували 450 бетонних блоків. По факту, де ці блоки зараз після розбирання – ніхто не знає і на це питання відповіді не надають. Закуплено було 450 комплектів форми для ДФТГ. Всі військові жаліються, що цієї форми вони і не бачили. За їхніми документами до формування входить близько тисячі осіб, а за фактом, якщо роздали 100 комплектів – добре. На потреби ДФТГ було закуплено паливо, хоча на балансі їхнього ДФТГ №1 не було жодного автомобіля. Куди списували це паливо – не зрозуміло», – говорить він.

За його словами, до місцевої влади за роз’ясненнями зверталися із відповідними зверненнями, але жодних відповідей одержано так  і не було, лише, що ця інформація має службовий характер з урахуванням воєнного часу в країні.

«Річ у тому, що він сам призначив себе керівником ДФТГ № 1. У місті ж діяло ще одне формування – ДФТГ № 2 під керівництвом військового командира, учасника АТО, командира розвідки. Його беруть і розформовують, а добровольцям пропонують перейти до ДФТГ № 1. Військові, які від початку не обирали Момота своїм керівником, відмовилися від переводу. Згодом наближені учасники першого формування подалися, за незрозумілими списками, на одержання разової матеріальної допомоги у розмірі 6 тис. гривень за несення служби від початку війни. А учасників ДФТГ №2, навіть, не згадали. Як голова громадської ради, звернувся до мера з приводу одержання компенсації й іншими добровольцями. На що одержав відповідь, що її згодні надати при наявності діючих контрактів. А який контракт може бути у розформованого підрозділу?» – додав Дулапчій.

Згідно з оприлюдненим розпорядженням, кандидатура Момота на посаду командира “Добровольчого формування Вишгородської міської територіальної громади №1” була погоджена 10 березня, саме рішення було прийнято депутатами 17 березня.

Крім того, 17 березня мер розпорядився визначити перелік та обсяги закупівель товарів, робіт і послуг, що необхідно здійснити для забезпечення потреб Вишгородської міської ради в умовах воєнного стану. До переліку дійсно увійшли будівельні матеріали, пально-мастильні матеріали, засоби насосного обладнання, облаштування місць оборони тощо.

Позиція мера

Як роз’яснив у коментарі KВ Олексій Момот, ситуація, яка рознеслась мережею, має суто політичний та замовний характер, в якій не останню роль зіграв один із народних обранців. Ім’я цього нардепа мер Вишгорода назвати не забажав.

«На початку війни була здійснена закупівля комунальної техніки для потреб військових: заміна підірваного на міні екскаватора для будівництва фортифікаційних споруд, ілососів для відкачування та вивезення нечистот з місць базування військових, яких у нас квартирувалося дуже багато. І на цій темі все і розігнали. З початку війни єдина бюджетна стаття розходів, яка дозволяла здійснювати закупівлі – це фінансування потреб ДФТГ, саме від якого ми й одержали відповідний запит на закриття потреб», – говорить Олексій Момот.

За його словами, з приводу цих закупівель вже була здійснена комплексна перевірка контрольно-ревізійною службою й жодного порушення виявлено не було.

«Тим паче, що перевірку здійснювало не місцеве КРУ, а з Луганської області. Ці акти будуть також оприлюднені згодом, після перевірки. Всі необхідні документи вже передано правоохоронним органам. Як тільки вони нададуть свої висновки, одразу їх оприлюдню. Наголошую, кримінальне провадження було відкрито не відносно мене, як це було поширено. Це була заява народного депутата, на яку поліція не може не відреагувати і не відкрити кримінальне провадження. Ще згадують в статті про бетонні блоки. Їх ми купували за дорученням військової адміністрації для огородження електропідстанції. Ця огорожа в результаті убезпечила об’єкт від пошкодження. Загалом, це – суто політична історія, яку активно роздмухують. Був здійснений інформаційний «вкид» одночасно на низці сайтів та телеграм-каналах. Всі ці матеріали мають виключно замовний характер проти моєї особи», – додав мер Вишгорода.

Не ДФТГ єдиним

Паралельно зі скандалом щодо фінансування ДФТГ, ще з минулого року почав роздуватися скандал навколо бездіяльності місцевого керівництва Вишгородської громади. Ініціатором роздмухування цього скандалу є народна депутатка від 96 округу Ольга Василевська-Смаглюк.

Депутатка критикувала владу громади через погане інформування громадян про тривогу під час вимкнення електроенергії, слабку комунікацію у питаннях отримання компенсацій за пошкоджене житло тощо. І активно вимагає правоохоронні органи притягнути до кримінальної відповідальності керівництво міста.

«25 листопада я направила заяву про вчинення кримінального правопорушення у зв’язку з загибеллю мирних жителів Вишгорода, які не мали де сховатися від обстрілу. Інформую, що сьогодні отримала витяг, де вказано, що 28 листопада відомості про кримінальне правопорушення внесли до Єдиного реєстру досудових розслідувань, почалося слідство. Процесуальне керівництво у цьому кримінальному провадженні здійснюють семеро прокурорів. Я закликаю команду Вишгородської окружної прокуратури докласти усіх зусиль для того, аби досудове розслідування завершилося у розумні строки, і посадовці, винні у людських жертвах, понесли відповідальність», – йдеться в одному із дописів нардепки.

Нагадаємо, що Вишгородська міська рада планує провести ремонт віконних та дверних блоків у двох пошкоджених внаслідок ракетного обстрілу житлових будинках по вулиці Грушевського та у Вишгородському ліцеї №1. Загалом, на заміну вікон у двох будинках та навчальному закладі планується витратити 5,85 млн гривень.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.