Meta блокує дописи українців про війну: зірки звернулися до Володимира Зеленського

В Україні існує проблема з соціальною мережею Meta. А саме — з банами постів українців: і не лише про війну проти росії, але і про мову чи взагалі ті, де згадується війна. Про це пише «Dev.ua».

«Якщо я не був забаненим хоча б один місяць після 24 лютого, то це було б добре», — розповідає  телеком-експерт і блогер Олександр Глушенко.

Олександр Глушенко став одним із тих українців, кого Meta відправила в бан. Потім зробила це ще раз, і ще, і продовжує це робити сьогодні. В Meta він має 4 950 друзів і 2 000 підписників.

«Після блокування з боку Meta, я не можу ділитися контентом. Коли ти забанений, то можеш лише читати новинну стрічку і вести приватну переписку», — пояснює блогер.

Один з чергових банів «прилетів» в серпні 2022-го року. Тоді Олександр звернувся до польському офісу Meta за допомогою.

«Мені ніхто не відповів, нуль комунікації. Також тегав нашу Мінцифру, але реакції не було», — розповідає він.

Іншого разу профіль Олександра перевіряли на наявність екстремістських заяв.

«Тоді вдалося «відмолити» бан через знайомого, але вдруге так не працює», — каже блогер.

За словами співрозмовника, соцмережа пропонує спеціальну форму, куди можна поскаржитися на бан, але ця форма по факту не працює. «Твоя апеляція просто йде ні в куди, вона не працювала в мене жодного разу».

Як бачимо зі скріншота, наданого Олександром, зазвичай він писав про так званих «хороших» росіян і що росія — це країна-терорист. В листопаді 2022 року Європарламент визнав росію державою-спонсором тероризму.

З останнього, за що забанили Олександра — це фраза «Мене забанив Кац (так званий «російський ліберал» — ред.) в Twitter».

«Я готовий вислухати за що це зроблено, але немає кого слухати», — реагує співрозмовник.

Після цього випадку у блогера з’явилася підозра, що так звані «хороші росіяни» занесли гроші Meta, щоб «відмити» власну репутацію.

Одна з причин того, що сьогодні відбувається з Meta — це відсутність політики по викриттю ботоферм, які діють на її платформі, вважає блогер. І згадує, як в 2017-му році в Україні заблокували російську соцмережу VK. «Тоді боти з неї кинулися в Facebook і українцям почали «прилітати» бани за пости 2014-го року».

«Якщо маєш ботоферму, то можеш «винести» будь-кого. Друг з Азербайджана зареєстрував бота з літерою «Z», яку росія використовує як символ під час війни в Україні. Він 2 тижні робив що хотів і лише після 200-ої скарги отримав бан», — розповів блогер та додав «я називаю це «цифровий геноцид». У тебе немає зворотного зв’язку з цією «чудною» корпорацією, ти перед нею безправний. Простий громадянин України — безправна худоба перед Meta».

То що ж робити, коли Meta «кидає» вас в бан? Варіантів небагато. Ти або просто чекаєш, коли розбанять — це від 30 до 60 діб, або переходиш в інші соцмережі, каже Олександр.

Є ще одна тактика — створити нову сторінку. Але вона навряд чи спрацює. Олександр так спробував. Але нову сторінку, за його словами, «підв’язують» до основної і її не можна використовувати.

«Цей алгоритм Meta «запозичила» у дочірньої компанії Instagram. Робиться цифровий зліпок пристрою і все», — каже Олександр, «Те, що Meta заявляє, і те, що робить — це різні речі. Ця компанія себе вичерпала. Я ніби безправний кріпак. Якщо ця компанія завтра закриється, мені буде шкода лише фоточки».

На думку блогера, в справу має повноцінно втрутитися Україна і заявити про свої правила щодо висвітлення повномасштабної війни проти росії, яка сьогодні відбувається на нашій території.

А ось за що забанили співвласника monobank Олега Гороховського

«Виходити на Meta я не намагався, лише натискав кнопку, що не згоден із їхнім рішенням. Зараз мій профіль перебуває у другому поспіль 60-ти денному бані, який закінчується через 25 днів», — розповів Олег Гороховський.

В бан український підприємець, який має більше 124 400 підписників в Facebook, потрапив за пост про те, як росіяни втікають до Монголії від мобілізації.

Олег Гороховський вважає, що його не було за що банити. Український банкір наголошує, що система блокування Meta дуже недосконала і не враховує не те що військову специфіку, а в принципі те, що аудиторія країн, які воюють одна з одною, не може впливати на блокування контенту один одного.

«На мене безперервно скаржаться росіяни. Яке вони мають право впливати на доступність мого контенту? Їм за визначенням не подобається все, що я пишу. Хоча я не в кожному пості називаю їх під*расами», – сказав він.

А як щодо інших випадків?

В травні 2022 року міністр цифрової трансформації Михайло Федоров зустрівся з президентом Meta з глобальних питань Ніком Клеггом і повідомив, що український контент у Facebook та Instagram блокуватимуть значно менше, це не допомогло.

За місяць до цієї зустрічі, сторінку української співачки Олі Полякової заблокували в дочірній компанії Meta Instagram. Ймовірно, росіяни поскаржилися на її пости з кадрами звірств окупантів у Бучі.

Від модерації Meta страждають не лише блогери, банкіри чи співаки. Так, у вересні минулого року сторінки патронатної служби полку «Азов» заблокували у Facebook та Instagram через політику модерації Meta.

А в листопаді 2022-го року Facebook заблокував допис із вітанням командувача Повітряних сил ЗСУ Миколи Олещука до Дня радіотехнічних військ. Пост опублікували о 06:10, а станом на 11:00 він уже був заблокований. Пізніше пресслужба відредагувала повідомлення і опублікувала заново.

Чи інший приклад — згадка про повітряну тривогу у рідному місті від айтішника Дмитра з GlobalLogic і бан від Facebook.

Чи випадок з іншим IT-фахівцем — Олександром Леоненком.

«Мені вже видалили назавжди мою Фейсбук-сторінку з тисячами підписників», — зізнався хлопець через соцмережу LinkedIn. Через це він не може називати війну в Україні війною, тому що боїться, що і в LinkedIn вчинять так само, як і в Facebook.

В листопаді Facebook заблокував сторінку проєкту «Телебачення Торонто» зі 130 000 підписників. Акаунт видалили через «мову ворожнечі» у відео про видатного українського історика Володимира Антоновича. Згодом сторінку вдалося відновити.

Не оминають в Meta і українські медіа. Так, в грудні 2022 року компанія заблокувала рекламний кабінет IT-порталу DOU (67 000 підписників в Facebook). Обмеження наклали через збори та матеріали про айтішників у ЗСУ. В той же час компанія обмежила сторінку «Української правди» (більше 762 000 підписників в Facebook) після того, як видання опублікувало інформацію про збір коштів разом із патронатною службою батальйону «Азов» на реабілітацію бійців, які повернулися з полону.

Із зовсім свіжого, вже в 2023-му році — бан в Facebook поста харків’ського підприємця Юрія Сапронова про те, що важливо розмовляти виключно українською мовою і забути про російську мову в Україні.

«За розпалювання ворожнечі», — розповів друг Юрія підприємець Гарік Корогодський.

Це лише десяток наймедійніших прикладів. Насправді їх набагато більше. Вони говорять про те, що Meta байдуже в якій сфері ти працюєш і який рівень медійності маєш. Як тільки ти захочеш допомогти ЗСУ чи розповісти про війну в Україні в Facebook чи Instagram, то отримуй бан. Тому що «такі правила компанії».

Що кажуть в українському офісі Meta

Ми звернулися до Катерини Крук, яка з травня 2019 року працює менеджеркою Meta із публічної політики в Україні. В одному з інтерв’ю міністр цифрової трансформації Михайло Федоров називав Катерину Крук «керівницею віртуального українського офісу Meta». І додавав, що таким чином Мінцифра має швидкий доступ до розблокування постів блогерів чи інших публічних осіб.

Журналіст зазначив у зверненні до Катерини, що вона займається модерацією тих постів українців, які банить Meta.

Катерина відповіла в месенджері Facebook, що «не займається модерацією постів українців, а є керівницею з питань публічної політики». На уточнююче запитання: «Як так стається, що Meta блокує пости українців про війну проти росії?», Катерина відповіла, що це питання стосується прес-служби, яка займається взаємодією компанії з медіа.

На питання чому керівниця публічної політики Meta в Україні не може дати відповіді щодо публічної політики Meta в Україні, журналіст отримав відповідь: «Публічна політика і корпоративні комунікації у глобальній корпорації — це дві різні сфери».

Хоча в березні 2021 року Катерина детально розповідала, що її компанія бореться з неправдою за допомогою видалення інформації, яка не відповідає дійсності, обмеження поширення неправди та інформування. Повномасштабна війна в Україні, яку розв’язала росія, точно не підпадає під перші 2 пункти і очевидно, що потребує якомога найчастішого застосування третього. Однак виглядає, що Meta, чомусь, в цьому не зацікавлена.

Яка реакція Meta

Після розмови з Катериною Крук ми звернулися на адресу прес-служби, яку надала менеджерка Meta із публічної політики. На момент написання статті, ми не отримали відповіді, тому опублікуємо відповіді за їх наявності.

Як стало відомо, раніше вдалося «достукатися» до компанії. Там розповіли, що загалом питаннями безпеки в Meta опікується 40 000 людей. З них 15 000 — рецензенти контенту.

Також в компанії запевняли, що ніколи не мали модераторів, які працюють з москви. А регіональний офіс, що керує 28 країнами всього регіону Центральної та Східної Європи, включно з Україною, розташований у Варшаві.

Для перевірки вмісту постів та скарг користувачів компанія використовує поєднання людської праці та технологій штучного інтелекту (AI). У цих командах працюють носії української мови, які розуміють локальний контекст.

У Meta також стверджують, що кількість скарг не вливає на рішення про видалення контенту. Якщо допис не порушує правил і стандартів соцмережі, навіть велика кількість скарг не призведе до бану. «Незалежно від того, хто публікує вміст, ми не дозволяємо нічого, що суперечить нашій політиці. Ці правила глобальні», — сказали в компанії.

Тобто жодної реакції на те, що в Україні йде війна, не відбувається. Виходить, що внутрішні правила компанії дорожчі за життя українців.

Яку роль в процесі відіграє Мінцифра

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров розповів в інтерв’ю «Першому», що його відомство багато разів зверталося до Meta щодо модерації постів українців.

«Є команда, яки швидко реагує на наші запити. Вона швидко розблоковує, якщо це стосується медіа, блогерів чи відомих людей», — каже міністр.

Федоров додав, що алгоритми Meta не підходять під військовий час України.

«Якщо чесно, то нас це дратує», — розповів міністр та додав, що «з одного боку ми вдячні Meta за допомогу. Але не можна ось так «в ручному режимі» співпрацювати державі і корпорації. Хочеться, щоб Meta реагувала швидше».

Міністр повідомив, що, наприклад, щоб розблокувати сторінку патронатної служби «Азов» довелося «включитися в емоційну розмову» з представниками Meta.

Інсайд від розробника, який працював в Meta

 

Ми зв’язалися з розробником Meta, який працював в корпорації останні роки. На правах анонімності, він пояснив, що Мeta блокує пости з будь-якої теми, що порушують правила спільноти. Там, наприклад, є 4 базові принципи: достовірність, безпека, гідність та конфіденційність. Чи є місці повномасштабній війні в Україні серед цих принципів — залишається відкритим питанням.

Принципи модерації ухвалює спеціальна незалежна Наглядова Рада, пояснив інсайдер. До цих правил немає відношення ні Марк Цукерберг, ні співробітники Meta. Це експерти різних віку, статті, національностей та країн. В основному — правозахисники, юристи та журналісти. Наприклад, є професор з Угорщини, який брав участь в розробці проєкту Конституції України.

З досвіду експерта, українців найчастіше банять за так званий «hate speech» та заклики до позбавлення життя росіян. Це порушує постулат прав людини, що кожна людина має право на життя. Чому в Meta блокують пости за згадки про мову чи без згадок війни — відповіді немає.

З іншого боку, на початку повномасштабної війни проти росії, Meta дозволила українцям закликати до самозахисту і бажати смерті російським солдатам, що знаходяться на території України. Тоді компанія стала екстриміською організацію для роскомнагляду. Проте за поточними правилами модерації бажати смерті президенту рф путіну не можна.

Формально компанія відреагувала на вторгнення росії в Україну. Але зробила це ще 17 березня 2022 року. Зокрема, створила центр спеціальних операцій, в якому працюють експерти з усієї компанії, в тому числі носії української та російської мови. Вони цілодобово стежать за платформою, що дозволяє реагувати на проблеми в режимі реального часу. Але за майже 11 місяців повномасштабної війни в Україні перед Meta постали нові виклики, на які компанія вперто «закриває очі».

Висновок

Під час повномасштабної війни проти росії, Україна має потужні голоси в різних сферах. Голос президента Володимира Зеленського — на міжнародній арені, голос головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного — у військовій справі, голос міністра закордонних справ Дмитра Кулеби — в дипломатичному світі, голос колишнього футболіста Андрія Шевченка — в спорті, голос міністра цифрової трансформації Михайла Федорова — в технологіях. Це лише декілька прикладів, в реальності їх набагато більше.

Україна не має сьогодні свого голосу в Meta, подібного до попередніх прикладів. Того, хто може змінити негативну для нашої держави ситуацію з банами в соцмережі в інший бік. Ніхто повноцінно не бере на себе цю відповідальність. І поки цього не станеться, ми змушені «в ручному режимі» реагувати на «пачки» банів щодо постів наших співгромадян. А це неабияк грає на руку росії і нерозголосу тих злочинів, які вона сьогодні здійснює в Україні.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.