Ексклюзив

Ірпінь – місто-Герой, але йому потрібні металочерепиця, шифер і деревина — перший заступник мера Андрій Кравчук

Через рашистську навалу Ірпінь зазнав найбільших руйнувань з-поміж усіх населених пунктів Київщини: пошкоджено 70% інфраструктури міста.

З першого дня повномасштабної війни перший заступник голови Ірпеня Андрій Кравчук разом із мером Олександром Маркушиним перебували разом із містянами. Вони вирішували оперативні завдання та організовували евакуацію й роботу блокпостів. Журналістка «‎Київщини 24/7» поспілкувалася з заступником очільника Ірпеня про відновлення міста й підготовку до опалювального сезону.

Як ви зустріли 24 лютого?

Вдома. Одразу відправив дружину разом із малою дитиною до своїх батьків на Вінниччину, а сам поїхав у міську раду. У мерії вже був голова Ірпеня Олександр Маркушин. Він був максимально зібраний, організований та ставив чіткі завдання. Провели через кілька годин потрібну сесію і виділили кошти для першочергових оборонних потреб. А далі все, як у бойовику чи страшній драмі. Я був весь час із нашою командою. Коли в тебе такий мер, то інших варіантів бут не може.

Сьогодні одне з найголовніших питань — як пережити зиму й чи буде тепло в домівках. Яка ситуація в Ірпінській громаді?

Можу сказати із впевненістю, що Ірпінська громада вже готова до цього періоду на 95 %. Ми відновили всі котельні Ірпеня, які були пошкоджені через ворожі обстріли, і всі 22 котельні фактично готові до запуску. КП «Теплоенергопостач» уже уклав договір із «Нафтогазом» на постачання газу. Як нам повідомили, цього року, у зв’язку із воєнним станом у країні, міста отримуватимуть 90 % газу від минулорічних обсягів. Але, оскільки в Ірпені є зруйновані будинки, на які не піде розподіл газу, то цих 90 % нам вистачить. Приблизно на 75 % працівники УЖКГ «Ірпінь» уже обстежили будинки, які перебувають на їхньому обслуговуванні. До 15 жовтня ці роботи будуть виконані на 100 %. У будинках, де частина пошкоджена, а частина є жилою, триває часткова консервація тепломереж так, щоби тепло безперебійно постачалося у квартири, де живуть люди. Працюємо над тим, щоб усі наші стратегічні комунальні підприємства були забезпечені якісними потужними генераторами, щоб у разі аварійних ситуацій теплопостачання в громаді не припинялося.

Якими темпами відбувається відновлення Ірпеня?

Ірпінь постраждав найбільше серед усіх міст Київщини. Усього пошкоджено або зруйновано 3247 будівель. З них: 1130 приватних будинків підлягають поточному ремонту, 1483 приватних садиб зруйновано повністю; 515 багатоповерхових будинків потребують поточного ремонту, 80 багатоповерхових будинків — під капітальний ремонт, 39 багатоповерхових будинків підлягають демонтажу.

На відновлення всіх населених пунктів Київської області з резервного фонду державного бюджету виділили 400 мільйонів гривень. У межах прорахованих нашою командою кошторисів із цих коштів на ірпінські об’єкти виділено 150 мільйонів гривень. Здебільшого це поточний ремонт (заміна вікон, вхідних дверей та ремонт пошкоджених покрівель) житлового фонду, як приватного, так і багатоквартирного, а також закладів соціальної сфери.

Крім того, понад 300 об’єктів отримають віконні конструкції за програмою від «Укрзалізниці». Програма передбачає поставку віконних конструкцій безпосередньо на адреси, однак встановлення за цією програмою відбувається за власний кошт.

Чи задоволені ви рівнем державної допомоги?

І так, і ні. З одного боку, я розумію, що в країні війна й кошти державного бюджету першочергово спрямовуються на оборону. З іншого боку, усі розповідають, що Ірпінь місто-Герой, але людям потрібна металочерепиця, шифер, деревина та інші матеріали для відновлення дахів. Я не розумію, чому по вертикалі влади не можуть спустити команду терміново привезти в Ірпінь необхідні деревоматеріали. Якщо кожен лісгосп країни привезе по одному причепу, ми перекриємо або законсервуємо більшість дахів.

На дорогу, яку зробили в сусідній Бучі, пішло 20 мільйонів гривень. За ці кошти можна було б закупити металочерепицю та шифер для людських будинків в Ірпені.

Те ж саме з Меморіалом на мосту через річку Ірпінь. Я не знаю, хто його там проєктував, але хіба не можна було запитати в міськради та громади Ірпеня, що нам сьогодні потрібно — Меморіал чи нормально функціонуючий міст із сучасними розв’язками.

Товариство Червоного Хреста допоможе відремонтувати ірпінський медичний центр. Що саме буде відновлено Червоним Хрестом у медичному центрі?

Міжнародний комітет Червоного Хреста — це серйозні партнери Ірпеня. Саме вони допомогли з відновленням водопостачання в перші післявоєнні дні, допомігши з фінансуванням прокладання водогону з Києва.

У новому медичному центру в Ірпені вони замінять вікна, які були пошкоджені в період активних бойових дій.

Ми дуже сподіваємося на те, що новий медичний центр в Ірпені відкриється вже на початку наступного року. У день відкриття модульного містечка «Дубки» міністр розвитку громад та територій України Олексій Чернишов відвідав медичний центр і повідомив нам, що зробить усе для того, щоби віднайти можливості його добудувати. Загалом міністр Чернишов — сильний топменеджер із державницькими позиціями. Тому саме в його підтримку нашого міста я вірю.

Які ще організації допомагають Ірпеню?

Сьогодні нашому місту дуже допомагає UNICEF, відновлюючи школи та фінансуючи ремонт у бомбосховищах.

Кожен, хто сьогодні підтримує наше місто, назавжди вписує себе в історію створення нової України. Оркостан, який був в Ірпені, і так був шокований благоустроєм нашого міста. Впевнений, що ми відродимо Ірпінь і він стане ще кращим.

Авторка: Карина Бовсуновська.

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook-сторінці і в Telegram-каналі.