Ексклюзив
Ольга Чевганюк

«Було жахливо, коли окупанти відрізали лапи собакам та підвішували курей»: інтерв’ю із співзасновницею ГО UAnimals Ольгою Чевганюк

Українські волонтери найсміливіші у світі. Лише за час повномасштабного вторгнення ці герої показали, як рятують не лише людей, а й тварин, ризикуючи найдорожчим — життям. 

Російські окупанти наробили багато горя не тільки для українців, а й для тварин. В листопаді 2022 повідомлялось, що через дії рф загинуло шість мільйонів свійських тварин та знищено щонайменше 50 тисяч дельфінів у Чорному морі. Ви тільки уявіть цю цифру! Шість мільйонів і це лише офіційні дані. А скільки загинуло інших тварин? Важко уявити.

Ми поспілкувалися зі співзасновницею ГО UAnimals Ольгою Чевганюк, яка розповіла, як їхня організація рятує чотирилапих, з якими труднощами доводиться стикатися найбільше та що найжахливішого робили окупанти з беззахисними тваринами.

Коли та як вдалося заснувати вашу організацію?

У 2015 році UAnimals заснував Олександр Тодорчук. Все почалося із захисту прав тварин, які виступають у цирках: організовували великі мітинги та загалом підіймали рівень знань українського суспільства в цій темі.

Після був певний успіх щодо цієї проблеми, адже нам вдалося заборонити пересувні цирки з тваринами у понад 30 містах України. Поступово почали працювати з іншими сферами, де права тварин зневажають.

Олександр Тодорчук: Немає потреби сакралізувати процес створення ідей

Олександр Тодорчук. Фото: Культура і креативність

У 2018 році я прийшла як волонтер і почала долучатись до організації різних процесів; і вже разом ми заснували спочатку громадську організацію, а потім благодійний фонд. До повномасштабної війни UAnimals працювала з усіма сферами, де порушувалися права тварин: починаючи від сфер розваг, як, наприклад, дельфінарії, контактні зоопарки, закінчуючи забороною хутрового виробництва в Україні та ін.

Сьогодні ми більш сконцентровані на порятунку тварин від війни й вся наша діяльність повністю будується навколо цього.

Як змінилася специфіка вашої роботи під час повномасштабного вторгнення?

Вона змінилася дуже сильно, оскільки ми зрозуміли, що потрібно рятувати тварин тут і зараз, адже вони гинуть не лише від експлуатації, а й від куль, бомбардування та інших чинників, які спричинила війна. Тому сконцентрувались на найскладніших територіях України, а саме тих, де ведуться активні бойові дії, прилеглі до них території, щойно деокуповані населені пункти, а потім вже решта міст та сіл.

На зображенні може бути: собака

В чому наше завдання: ми евакуюємо тварин із зон бойових дій, щоб перевезти на безпечні території. Це стосується, як котів і собак, так і диких тварин. Деяких із них реабілітуємо та вивозимо за кордон. Другим напрямком є доставка гуманітарної допомоги, а саме корми, сіно, ліки. Третій напрямок — це стерилізація, у більш ніж 30 містах діють пункти щеплення, де ми безплатно для людей та волонтерів допомагаємо з цим питанням, покриваючи вартість.

Також у нас є ветеринарне та стерилізаційне авто, яке їздить на території, де немає медиків та клінік. Наступним напрямком є відбудова та розширення притулків, які зруйнували росіяни, адже кількість тварин на вулицях збільшилась у два рази. Наразі ми відбудували близько 10 притулків.

Крім того, займаємось популяризацією екоциду в Україні: розповідаємо, що з цим треба боротися та щоб росія відповідала за це. Проводимо події за кордоном, щоб привернути увагу до проблеми. Також маємо дитячий проєкт, де вчимо малечу волонтерити та допомагати благодійникам.

Возможно, это изображение 1 человек и собака

Скільки людей у вашій команді?

Зараз маємо понад 30 людей, для яких це є основною роботою. Також нам допомагає величезна кількість волонтерів, які теж долучені до порятунку тварин. Загалом наша команда знаходиться по всій Україні.

З якими труднощами доводиться стикатися найбільше?

Найбільшими труднощами наразі є те, що платоспроможність українців падає, можливість донатити теж, тому ми активно займаємось пошуком закордонних донорів. Для нас це нове, адже в Україні нас знають всі люди й бізнеси, тому набагато простіше шукати однодумців. Але нині виклики для порятунку тварин дуже великі, тому мусимо знаходити іноземців, які можуть допомагати. Зараз це одне з ключових завдань.

Возможно, это изображение 4 человека и текст

Хто вам допомагає у порятунку тварин та забезпеченні їх всім необхідним?

Близько 90% допомоги припадає від людей, а 10% покриває бізнес. У нас є великі та класні проєкти з такими компаніями, як «Mastercard Ukraine», «Uklon UA», «Сільпо» та багатьма іншими українськими бізнесами, яким ми дуже вдячні. Проте наразі цей відсоток відносно всіх задач невеликий, тому працюємо над тим, щоб долучати ще більше компаній, аби про нас знали та допомагали рятувати тварин.

Якщо говорити про іноземні країни, то долучаються до допомоги з Польщі, Німеччини та США.

Скільки тварин вже вдалося врятувати за час вашої роботи?

Понад 15 тисяч ми стерилізували, понад 1 300 було евакуйовано. Близько 600 тонн гуманітарної допомоги передали в різні притулки та волонтерам.

Чи стало більше злочинів проти тварин під час повномасштабної війни?

Навпаки їх стало менше, тому що кількість ситуацій, з якими ми зіштовхуємось, є або така сама або менша.

Ваша організація є у топ-5 благодійних фондів, яким найбільше довіряють українці. Чим ви пишаєтесь найбільше за час своєї діяльності?

Ми пишаємося тим, що українцям не байдуже, що вони проявляються, як нація, в найтяжчі часи, рятуючи не лише себе, а й тварин. Велику кількість запитів отримуємо саме від військових. Такі вчинки дуже надихають, адже навіть на найгарячіших точках фронту українські воїни стараються допомогти, вилікувати тваринок. Зі свого боку намагаємось посилювати тих, хто рятує тварин. Ми дуже любимо нашу команду і за час війни вона стала більшою, адже мусимо діяти більш ефективно.

Возможно, это изображение кот

Нещодавно набув розголосу скандал, як блогери танцювали з морськими котиками. Чим це закінчилось і чи відповіли кривдники за скоєне?

Наразі відкрито кримінальне провадження проти одеського дельфінарію «Немо», який надавав послуги фотографування з морськими котиками на території готелю. Такі дії заборонені законом України. Також це небезпечно, як для людей, так і для тварин, адже таке поводження та середовище не притаманне їм.

Позитивним в цій ситуації є те, що суспільство обурилось та дало розголос, адже такий вигляд розваг є негуманним та аморальним. Люди це розуміють, а це означає, що в майбутньому може бути закон, який заборонить дельфінарії на території України. Колись суспільство повністю зрозуміє чому це важливо. І ми вже до цього йдемо.

Скандал в готелі "Немо": поліція відкрила справу через жорстоке поводження з тваринами

Проте рішення суду ще не винесли. Блогери нести відповідальність не будуть, лише «Немо». Наразі їхню вину важко довести, тому проти цих людей ніяких заяв не писалось.

Як ви думаєте, чи справедливе наразі українське законодавство щодо злочинів стосовно тварин? Яким ви бачите покарання за жорстоке поводження з тваринами?

Наразі в Україні одне з найкращих законодавств щодо прав тварин, але проблема швидше за все в тому, що не завжди воно виконується і не завжди все працює. Тому в нас є що допрацьовувати на різних рівнях. Та є прописані норми і вони досить жорсткі насправді.

Чи можна назвати Україну місцем, де належним чином ставляться до тварин, а українців — відповідальними власниками домашніх улюбленців? Чи, можливо, нам ще далеко до такого статусу?

Я б сказала, що українці показують себе, як люди, яким тварини точно не байдужі. Порівняно з іншими війнами, увага до тварин у нас надзвичайна, але існує величезна кількість прогалин, які також треба заповнювати зміною суспільної думки, роботою над законодавством та навчанням людей. Наприклад, треба навчити людей, що стерилізація тварин є обов’язковою або ж тому, що домашнім улюбленцям необхідно приділяти достатню кількість уваги та часу, адже у кожного є свій характер та особливості. Тому у цьому питання ще є куди зростати.

Возможно, это изображение 1 человек, в походе, москитная сетка и текст

Чи потрібні в школах уроки щодо правильного ставлення до тварин? А може й спеціальні кампанії для дорослих?

Звісно. Це є одним із напрямків, над яким зараз працюємо. Хочемо, щоб на законодавчому рівні було обов’язковим впровадження подібних уроків в школах. Цей крок є дуже необхідним, адже багато що закладається з дитинства та сім’ї, але є те, чого можна навчати дітей у навчальних закладах.

Яка історія порятунку особисто вас розчулила найбільше?

Такі історії трапляються щодня. Мене надихає те, що наші команди приїжджають у найскладніші міста та села, щоб вивозити тварин. Іноді є такі місця, куди не можемо доїхати, адже там постійні обстріли. І це розриває серце, коли знаєш, що не змогли врятувати ту чи іншу тварину. Тому кожна грошова допомога надає можливість виїжджати все частіше та рятувати якомога більше життів.

Щоразу ми дивуємося, коли в Україні знаходять, наприклад, ще одного лева, і його треба вивезти десь з Донеччини. І насправді по всій країні є багато таких тварин, які непритаманні для нашої території.

Возможно, это изображение большая кошка

Який злочин стосовно тварин шокував вас найбільше?

Моторошно було дізнаватися історії людей після того, як перші території були деокуповані. Вони розповідали нам про те, що росіяни вбивали тварин без будь-якої причини. Було жахливо, коли окупанти бавились або ж знущались, відрізаючи лапи собакам та підвішували вниз головою курей, наприклад. Це неадекватні дії хворих людей, тому сильно шокує, коли українці стараються все врятувати, а росіяни приходять просто все знищувати.

Які у вас плани на майбутнє?

Наразі ми запустили «Дикий збір», завдяки якому відбудовуємо наш центр порятунку диких тварин, який знаходиться під Києвом. Це надзвичайно важливо, адже диких тварин не стає менше, тому мусимо створювати для них нормальні умови. Перевезення для таких звірів завжди є шоком. Окрім цього, є тварини, у яких серйозні проблеми зі здоров’ям: вони в стресі, всього бояться. Тому ми дуже хочемо створити для них умови, в яких вони зможуть відновитися та отримати спеціальні документи для вивезення за кордон. Закликаю долучатися до збору, поширювати про нього інформацію, щоб рятувати тварин разом!

Підтримати збір можна за посиланням.

Возможно, это иллюстрация (текст)

Фото: телеграм Ольги Чевганюк

Актуальні, важливі й перевірені новини Київщини також читайте на нашій Facebook – сторінці та в Telegram – каналі.