author-img
Автор

Дарія Озерна, біологиня

8 Сер, 14:00

40

Стрес, травма і зміни роботи генів — чи передадуться наші травми наступним поколінням

Ви могли знати чи натрапити на інформацію, що пережиті травми й негаразди відбиваються на тому, як у нас працюватимуть гени, і що травми таким чином можуть передаватися ще на кілька поколінь. Гени ті самі, а «як пороблено».

Як пороблено генам, то і є епігенетичні зміни, від епі- — приставка грецька, що вказує на щось зверху. Над генами нависають метилові радикали та ацетильовані гістони, але не обтяжуйтеся цими знаннями. Нас цікавить передусім те, як вижити в усьому цьому й не занапастити свої наступні покоління.

ВООЗ із цього приводу мовчить, ну хіба каже «нєт войнє й голоду». Ну бо поки від фундаментальної науки до лайтбоксу зі соціальною рекламою біля траси не пройшли ми шлях.

І силою волі ми не накажемо епігенетичним налаштуванням працювати якось інакше. Так, ймовірно дуже, що в стійких (резильєнтних) людей буде значно краще з карбуванням стресу на генах, ніж у схильних до травматизації. Чи можна розвивати стійкість, як саме, як швидко, у яких межах — питання не до мене.

Можу сказати про дві лазівки, які вже задокументовані в науковій сфері.

Перша. Якщо ви зараз виїхали від війни вагітна та з малими дітьми, то нафіг докори сумління та всяких коментаторів. Усе зробили правильно з огляду на епігенетику і травму, наскільки ми зараз можемо це розуміти. Саме ранній вік дітей дуже чутливий до травм. Ваші ембріони — немовлята — тоддлери в безпеці, і ви не на межі нервового зриву та виживання? Чудово. Ви зробили, що могли, щоб уберегти дитину від травматичного досвіду в критичному віці.

Друга — консервація сперми. Так, якість сперматозоїдів із віком гіршає, безпліддя в пари буває частіше, ніж ви гадаєте, саме через пошкодження ДНК у рухливих із виду сперматозоїдах, і діти з химеризмом ХХ/ХУ теж. І війна та травми дуже навіть важать в епігенетичних налаштуваннях чоловічих генів. Тому скидається на те, що частина вас може пережити ці буремні часи в рідкому азоті.

Не коментую саму організаційну частину виїзду й консервації.

Текст опублікований в телеграм-каналі МОЗ попереджає, Озерна запобігає.